Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Autoportret reportera

Autorytet taki idealny, a taki bliski

„Codziennie zaczynam pisać od nowa. To jest katorga. W sensie dosłownym, bo po napisaniu jednej strony mogę wyżymać koszule z potu". W taki sposób Ryszard Kapuściński dzieli się z nami swoimi przemyśleniami, refleksjami i doświadczeniem w książce pt. „Autoportret reportera".
To podręcznik, który powinien przeczytać każdy dziennikarz, ABC zawodu. To ponad 100 stron zwierzeń pozwalających odkryć prawdę o reporterach, świecie, ludziach. O tym jak było, jest i jak powinno być.
Kapuściński - człowiek nietuzinkowy, pełen pasji.

„Jestem wielkim zwolennikiem cytatów i myślę, że wart uwagi jest pogląd Waltera Benjamina, iż księga cytatów byłaby najdoskonalszą książką. Kiedy zgłębiamy jakąś dziedzinę wiedzy, dostrzegamy, że została już na jej temat napisana masa książek. W każdej książce jest co najmniej jedna fascynująca myśl".

W tej książce jest wiele fascynujących myśli! Nietuzinkowy bohater, to i nietuzinkowa recenzja. A idąc za koncepcją cytatów... czytelniku dostrzeż te perełki, które zawierają taką głębie i pełny przekaz. Jedno, dwa zdania a bije od nich mądrość wielotomowych dzieł.

1. O pracy reportera
„Oprócz pasji nie ma innego powodu, żeby to robić."
„Moja praca to powołanie, to misja. [...] Misja to coś takiego, czego owoce wychodzą poza nas samych. Nie robimy tego tylko po to, by kupić samochód lub zbudować willę. Robimy to dla innych".

2. O dziennikarzach
„Do tego, żeby uprawiać dziennikarstwo, przede wszystkim trzeba być dobrym człowiekiem. Źli ludzie nie mogą być dobrymi dziennikarzami. Jedynie dobry człowiek usiłuje zrozumieć innych, [...]"
„Dziennikarze często nie zastanawiają się, do kogo się zwracają, zapominając, że ten, do kogo adresują swoje wypowiedzi, może być o wiele mądrzejszy i inteligentniejszy od nich".

3. O opisywaniu krajów Trzeciego Świata
„Pisałem również z powodów etycznych, między innymi dlatego, że ubodzy na ogół są cisi. Nędza nie płacze, nędza nie ma głosu. Nędza cierpi, ale cierpi w milczeniu".

4. O pisaniu
„Dowiedziałem się, że pisanie to ryzyko - i że w istocie rzeczy pisanie polega nie na tym, co się publikuje, ale na konsekwencjach. Kiedy zamierza się opisywać rzeczywistość, wtedy pisanie wpływa na rzeczywistość".
„Pisanie jest dla mnie okresem totalnego wyłączenia się ze wszystkiego".

5. O manipulacji
„Na czym więc opiera się manipulacja? Na doborze tematów. Pokazuje się tylko niektóre rzeczy, i to w nienormalnych proporcjach".
I wiele innych... Nie wahaj się sięgnąć do tej kopalni wiedzy i umiejętności jaką zostawiał Kapuściński, szczególnie dla początkujących dziennikarzy. Stwórz swoją Księgę Cytatów Kapuścińskiego. Pewnie będzie inna od mojej, bo każdy tu znajdzie coś dla siebie.


Recenzent: Magdalena Kielnar

Autobiografia mistrza reportażu. Uznawana za klasykę

Książka składa się z wypowiedzi Ryszarda Kapuścińskiego poświęconych takim tematom jak podróżowanie, metoda tworzenia, a także zadaniom stojącym przed dziennikarzami. Pisarz jeszcze za życia zaakceptował układ Autoportretu. Wyłania się z tej opowieści podróżnik, artysta, przenikliwy komentator światowych wydarzeń. „Przy pisaniu Imperium – mówi Kapuściński – wykorzystałem jakieś dziesięć procent materiału. I pozostaję taki pełen niewypisanych historii...” Ta najbardziej osobista historia została wyłuskana z wypowiedzi na inne, bardziej palące tematy. Stała się jedyną tak osobistą, w wielu miejscach intymną opowieścią „cesarza reportażu”.