Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Krew

Symbolika krwi

Krew. Symbol życia i śmierci, bólu i cierpienia. Krew dla każdej religii oznacza coś innego, dla każdej nacji była czymś szczególnym, a niektóre subkultury uczyniły ją swoją boginią. Nic w tym dziwnego, krew to oznaka, iż nasze życie trwa nadal i bez trudu może być postrzegana jako warunek życia wiecznego (vide wampiryzm i wszelakie jego odmiany). Krew to także siła i symbol zwycięstwa, którego absolutnie nie należy się wstydzić (iluż to rycerzy chwaliło się ile krwi wroga mają na rękach - krwi, a nie głów tudzież innych partii ciała).

O wampirach też możecie poczytać w tej książce! Jednak nie są one motywem przewodnim (to by było nudne). Rytualne ofiary, obrzędy religijne, obrzezanie i wiele innych kwestii zostaje poruszonych w monografii Jean-Paula Roux. Mamy przytoczenia z Biblii oraz starożytnej Grecji, możemy zapoznać się z szeroko ujętym aspektem nieczystości (kobiety miesiączkujące, kobiety w czasie porodu). Prawda, że intrygujące? Od nieczystej krwi miesięcznej, po zbawienną krew życia, której spożycie może przedłużyć nasze własne. I dokładnie w tej chwili zaczęłam się zastanawiać, czy wampiry mogą chorować na choroby przenoszone drogą krwi, doprawdy mój umysł podąża niezbadanymi ścieżkami.
„Krew. Mity, symbole, rzeczywistość" to monografia badawcza, w której Jean-Paul Roux sam zaspakaja swoją ciekawość w tym temacie (jak wyjaśnia we wstępie). Oby więcej takich zaintrygowanych badaczy, bo dzięki temu czytelnik otrzymuje niecodzienną dawkę informacji o tym świętym płynie bez stricte naukowego podejścia. Jedyne, co mogę jej zarzucić, to brak usystematyzowania informacji, niemniej jednak uważny odbiorca bez problemu odnajdzie się w tej lekturze. Z pewnością jest to książka, z której wiele można się nauczyć, a jednocześnie nie jest to podręcznik, do którego będziemy niechętnie wracać (o ile w ogóle). Polecam wszystkim, których interesuje tematyka krwi i jej znaczenia.


Recenzent: Marta Zagrajek

Jean-Paul Roux

Krew

Tłumaczenie: Marzena Perek

Niezwykłe studium fenomenu krwi

Krew, ten „sok bardzo szczególny”, jak mówił Goethe, zajmuje we wszystkich religiach i kulturach niezwykle ważne miejsce. Być może jest to jedyna rzecz materialna tak naocznie i przemożnie kojarząca się z tajemnicą sacrum; jej widok budzi zawsze emocje głębokie i najżywsze. Krew rozlana jest symbolem śmierci i zniszczenia, ale też oczyszcza i zmywa hańbę. Ściąga przekleństwo na tego, kto rozlał ją niewinnie, ale również stanowi cenę odkupienia za grzechy.

Te wszystkie aspekty krwi rozważa J.-P. Roux, analizując miejsce, rolę i symbolikę krwi w wierzeniach i obrzędach wszystkich właściwie ważniejszych ludów i cywilizacji – od Azteków po Chińczyków, od australijskich Dierisów i afrykańskich Dogonów oraz Bambarów po Eskimosów i amerykańskich Odżibwejów.

(z recenzji Ireneusza Kani)