Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

03.08.2014

Dołącz do akcji „Balony wolności”

Akcja ma na celu upamiętnienie wstrząsających wydarzeń w Biesłanie z 2004 roku oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na potrzebę ochrony dzieci przed przemocą i konsekwencjami konfliktów zbrojnych.

Dziesięć lat temu w szkole nr 1 w Biesłanie (Północna Osetia) dokonano zamachu terrorystycznego, w wyniku którego zginęło ponad 170 dzieci. Te dzieci przyszły do szkoły świętować, dla wielu był to pierwszy dzień w szkole.

Akcja społeczna „Balony Wolności" ma uświadomić, w jakim niebezpieczeństwie znajdują się nieświadome dzieci wciągane w planowane konflikty polityczne, religijne i ideologiczne w celu wywierania presji i manipulacji opinią publiczną. Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA, które wspólnie ze Zbigniewem Pawlakiem, współautorem książki Pęknięte miasto. Biesłan rozpoczęło działania skierowane do wszystkich tych, dla których ważne jest dobro dziecka.

Dla mieszkańców Biesłanu wypuszczenie białych balonów w dniu 3 września przed ruinami szkoły jest symbolem uwolnienia dzieci z płonącej szkoły i wyrwania ich z rąk terrorystów.

Organizatorzy akcji zachęcają instytucje, organizacje pozarządowe, jak i indywidualne osoby do podjęcia działań lokalnych mających na celu wdrożenie idei akcji w czyn. Swój udział potwierdziły już wybrane szkoły w Warszawie, Głogowie i Wałbrzychu.

Czy i ty weźmiesz udział w akcji „Balony wolności"?

Więcej szczegółów na www.balonywolnosci.pl oraz profilu FB.

Poruszająca historia rozdartego Kaukazu.

Poruszająca historia rozdartego Kaukazu.
10 rocznica dramatu w Biesłanie

Biesłan – małe miasteczko u podnóży gór Kaukazu. Rozpoczęcie roku szkolnego zawsze było tu radosnym świętem. W 2004 roku stało się inaczej. Do szkoły wtargnęli zamaskowani i doskonale przygotowani bojownicy. Zginęły 334 osoby, w tym połowa to dzieci. Do dzisiaj był to największy i najokrutniejszy zamach terrorystyczny w Europie. Miasto pękło i podzieliło się na tych, którzy stracili wszystko, i na tych, którzy nigdy ich nie zrozumieją.

Zbigniew Pawlak był w Biesłanie kilka dni po tych tragicznych wydarzeniach. Odwiedził ponad setkę osetyjskich rodzin. Mieszkał w ich domach, słuchał ich historii. Po 10 latach wrócił, by zobaczyć, jak zmieniło się ich życie.

Pęknięte miasto opowiada o tragedii, która dotknęła jego mieszkańców. O bezradności rodziców, którzy nie mogli pomóc swoim dzieciom. O odwecie i nienawiści bojowników, którzy wcześniej stracili swoich bliskich. O odwadze tych, którzy na własne życzenie pozostali z dziećmi w szkole.

Ta poruszająca historia nie pozwala zapomnieć o tym, że w każdej wojnie, po obu stronach barykady są ludzie. Pozwala też zrozumieć Kaukaz – nieokiełznany, barwny, ale od wielu lat rozszarpywany przez krwawe konflikty.