Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

21.01.2016

Zabierz książkę na ferie!

Wiemy, że czekacie na polską premierę światowego bestsellera Lauren Groff „Fatum i furia", która już w marcu! Aby umilić Wam ten czas, proponujemy świetne lektury na ferie. Zabierzcie je ze sobą na narty!

 

Trzy tomy „Królów przeklętych" znakomicie się sprawdzą w długie zimowe wieczory. Jak napisał George R.R. Martin autor „Gry o tron" w „Królach przeklętych" jest wszystko. Królowie z żelaza, zamordowane królowe, bitwy i zdrady, kłamstwa i żądze, oszustwa, rywalizacja rodów, klątwa templariuszy, podmieniane niemowlęta, wilczyce, grzech i miecze, wielka dynastia skazana na upadek... A to wszystko (no, prawie wszystko) zaczerpnięte żywcem z kart historii.


Jeśli chcecie przeczytać dobrą powieść, mamy dla Was dwie propozycje. Pierwsza z nich to „Rachunek" Jonasa Karlssona - zabawna i zarazem gorzka refleksja nad znaczeniem tego, co nazywamy szczęściem. Bohater nie ma wielkich ambicji ani oczekiwań wobec życia. Ma mieszkanie, ale wynajęte. Pracuje w starej wypożyczalni wideo, ale tylko na pół etatu. Miał dziewczynę, ale ich związek się rozpadł. Jest outsiderem, któremu wygodnie jest w jego małym, zamkniętym świecie. Kiedy otrzymuje wystawiony przez tajemnicze ministerstwo rachunek za całe dobro, którego w życiu doświadczył, jest w szoku, że musi aż tyle zapłacić. Dlaczego inni otrzymali dużo niższe rachunki? Dlaczego jego szczęście zostało wycenione tak wysoko?

Druga powieść to „Dziewczyna z portretu". Filmowa ekranizacja książki otrzymała w tym roku aż cztery nominacje do Oscara. To historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, które wstrząsnęły życiem dwojga duńskich artystów: Einara i Gerdy Wegenerów. To pełna subtelności, liryczna opowieść o odważnej miłości, która potrafiła przekroczyć wszelkie granice, także te obyczajowe i seksualne, bez oglądania się na to, co wypada. Przeczytajcie, zanim pójdziecie do kina!

 

Warto także sięgnąć po „Nic zwyczajnego" Michała Rusinka. Tylko w tej książce spotkamy Wisławę Szymborską, jakiej do tej pory nie znaliśmy. To portret osoby nieprzeciętnej, damy o niezwykłym poczuciu humoru, a zarazem umiejętności mówienia o sprawach najistotniejszych. Portret, który pozwala zbliżyć się do niej i istoty jej poezji. Z takim taktem, subtelnością i wnikliwością mógł o noblistce napisać tylko Michał Rusinek.

 


Proponujemy także zupełnie inną książkę o noblistce „Wisława Szymborska. Życie w obrazkach" - to niezwykła opowieść młodej włoskiej artystki, utkana z fragmentów życiorysu Wisławy Szymborskiej, a także jej wierszy i kolaży, utrzymana w estetyce wyrafinowanego, pastelowego komiksu.

 

 

 

A dla dzieci kolejna fantastyczna książka autora „Charliego i fabryki czekolady". Matylda wprowadzi was w pełen przygód świat bohaterki filmu o tym samym tytule. Nie ma tu zwykłej szkoły - jest za to dyrektorka, która w wolnym czasie... rzuca uczniami na odległość. Nie ma troskliwych rodziców - tylko mama i tata zajęci oglądaniem telewizji. Ale jest za to prawdziwy geniusz, Matylda, która przeczytała wszystkie książki w bibliotece i wie, jak dać nauczkę niedobrym dorosłym!

 

Książki