Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

13.09.2017

Jak żyć bez śmieci w Polsce?

Jest taka grupa ludzi, którzy kupując chleb, proszą o zapakowanie go w swoje bawełniane woreczki, w warzywa zaopatrują się tylko na targach lub w kooperatywach, mleko biorą z mlekomatów i zawsze mają przy sobie torbę za zakupy. Sami robią środki czystości, reperują rzeczy, zamiast je wyrzucać i nie kupują prezentów - wolą zaprosić kogoś do teatru lub podarować mu lot szybowcem... Niektórzy widzą w nich wariatów, inni - rewolucjonistów. Oni sami nie lubią etykietek, a łączy ich to, że chcą żyć bez śmieci.

We wrześniu ukaże się „Życie Zero Waste", pierwsza książka o ludziach, którzy nie chcą produkować śmieci i głęboko wierzą, że w ten sposób są w stanie zarówno ulepszyć świat - otoczenie, w którym żyjemy - jak i poprawić jakość swojego życia.

Katarzyna Wągrowska od kilku lat wprowadza w życie zasady zero waste, z różnym skutkiem, ale z niezmiennym entuzjazmem. W książce „Życie Zero Waste" dzieli się swoim doświadczeniem, daje konkretne porady, pokazuje, jak dzisiaj, mieszkając z rodziną w dużym mieście w Polsce, można próbować żyć bez śmieci.

„Wdrożenie choćby kilku z zasad, które opisałam w tej książce, to pierwszy krok do tego, by żyć bardziej świadomie i nie produkować tylu śmieci" - pisze autorka. - „Już najprostsze rzeczy, jak zabieranie na zakupy własnej wielorazowej torby, picie wody z kranu, czy wykorzystywanie resztek w kuchni, mogą znacznie odchudzić kosz na odpady".

A tych, którzy wątpią, czy działania jednej osoby mogą mieć jakiekolwiek przełożenie na całokształt systemy, w którym tkwimy, autorka przekonuje, że takie działanie ma szansę zapoczątkować efekt śnieżnej kuli. Są zauważane przez innych ludzi, prowokują do dyskusji, edukują, a w końcu wpływają na działania przedsiębiorców i ustawodawców.

- Chciałabym zaprosić was do tego świata i dać wam praktyczny poradnik, jak być zero waste w Polsce - mówi autorka. - Jak zacząć? Na co uważać? Jak się nie zrazić? Jak ułatwić sobie życie? Jak zrobić domowy jogurt, makaron lub mydło? Zdziwisz się, jakie to proste! Ta książka pokaże ci, jak czerpać ze świata pełnymi garściami, nie niszcząc go.  

 

 

 

Praktyczny poradnik, jak uratować świat! Nowe wydanie pierwszej książki o zero waste w Polsce

Kiedy pierwszy raz usłyszałam o ludziach, którzy nie produkują śmieci, myślałam, że to albo wielkie oszustwo, albo morderczy wysiłek. Nic bardziej mylnego!
Zero waste to droga do lepszego życia. To kupowanie na targach i w małych sklepikach świeżych produktów bez opakowań, u sprzedawców, którzy ze zdziwieniem odkładają na bok foliowe torebki. To półki, na których stoją tylko szklane opakowania, to smak i zapach bez sztucznych dodatków. Wreszcie – to czas spędzany wspólnie na aktywnościach, które okazują się lepszym prezentem dla najbliższych niż kolejny niepotrzebny przedmiot. Zero waste to frajda z tego, że ja sama mogę zrobić coś dobrego i wielkiego dla przyszłych pokoleń.

Chciałabym zaprosić cię do tego świata i dać ci praktyczny poradnik, jak żyć świadomie bez wytwarzania odpadów.

Jak pozbyć się plastiku z domu?
Jak zrobić bezśmieciowe zakupy?
Jakich składników kosmetycznych unikać?
Jak zrobić domowy jogurt, makaron lub mydło?

Zdziwisz się, jakie to proste! Ta książka pokaże ci, jak czerpać ze świata pełnymi garściami, nie niszcząc go.
Katarzyna Wągrowska