Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Bóg, islam i ojczyzna

Joanna Petry Mroczkowska

Bóg, islam i ojczyzna

Opowieść na stulecie śmierci bł. Karola de Foucauld

Trudno znaleźć innego błogosławionego, którego życie naznaczone byłoby tak licznymi paradoksami. Dzieje Karola de Foucauld w swoich początkach przypominają biografie Lawrence’a z Arabii i Antoine’a de Saint-Exupéry, pełne niebezpiecznych podróży po Afryce Pόłnocnej i przygód wśród nieobliczalnych „ludzi pustyni”. Ale zarazem przywodzą na myśl inną historię, najpiękniejszą chyba, jaka wydarzyła się na świecie – życie samego Jezusa.

Karol de Foucauld po zrzuceniu oficerskiego munduru wstąpił do zakonu, który po kilku latach opuścił. Długo poszukiwał swojego miejsca, aż wreszcie już jako ksiądz osiedlił się wśród Berberów w sercu Sahary. Dzielił trudy pustynnego życia z muzułmańskimi koczownikami, świadcząc o Bogu ubogim i samotnym.

Dla Joanny Petry Mroczkowskiej losy de Foucauld są pretekstem do nakreślenia szerszej panoramy naszych czasów: problemów misyjności, kolonializmu, dialogu międzyreligijnego, zwłaszcza z muzułmanami. Dziś, w świecie często bolesnego zderzenia kultur, ten Boży nomada znów prowokuje pytania o granice miłości bliźniego.

Broszurowa ze skrzydełkami

Format: 135x192

Liczba stron: 256

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2017-01-23

ISBN: 978-83-240-4578-5

Przeczytaj także

Apostoł dobroci
Trudno znaleźć innego błogosławionego, którego życie naznaczone byłoby tak licznymi paradoksami. Przeczytajcie fragmenty wywiadu z autorką biografii Karola de Foucauld - Joanną Petry Mroczkowską
>>> czytaj więcej
Karol de Foucauld - brat powszechny
„Dobro czyni się nie przez to co się mówi ani co się robi, ale tym czym się jest i na miarę tego, na ile Jezus w nas żyje". Karol de Foucauld nie był typowym chrześcijaninem za życia, a dziś nie jest uważany za typowego błogosławionego Kościoła Katolickiego. Bo czy można inaczej mówić o człowieku, który pierwszą część życia spędził na ciągłej zabawie, nie stroniąc od używek, kobiet i deklarując się jako ateista?
>>> czytaj więcej

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.