Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Etyka solidarności oraz Homo sovieticus

ks. Józef Tischner

Etyka solidarności oraz Homo sovieticus

"Etyka solidarności" to w polskiej literaturze filozoficznej tekst absolutnie wyjątkowy. Towarzyszyła wydarzeniom politycznym lat 1980 – 1981 - przede wszystkim formowaniu się ruchu „Solidarności" - i stanowiła próbę etycznej interpretacji tego, co się działo. To na jej stronach ksiądz Tischner sformułował słynną definicję solidarności jako „braterstwa dla porażonych" opartego na zasadzie: „jeden drugiego ciężary noście".
Pierwsze wydanie Etyki solidarności było tłumaczone na włoski, niemiecki, flamandzki, francuski, hiszpański, szwedzki, angielski, czeski i słowacki. W 1992 roku ksiądz Tischner przygotował dla Wydawnictwa Znak rozszerzone wydanie zatytułowane Etyka solidarności oraz Homo sovieticus. W kolejnej edycji dodano część trzecią – Etyka solidarności po latach – w której znalazły się eseje bezpośrednio odwołujące się do Etyki..., a niepublikowane wcześniej w formie książkowej.

Oprawa miękka

Format: 125×198 mm

Liczba stron: 220

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 1992-01-01

ISBN: 83-7006-111-7

Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski

Przeczytaj także

Rusza projekt „Czytam, więc jestem!”
Jego celem jest zainteresowanie dzieci i młodzieży twórczością polskich filozofów i myślicieli, szczególnie dorobkiem ks. Józefa Tischnera oraz przekonanie młodych, że myślenie jest przygodą.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.