Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Cieplak i Witkowski nominowani do NIKE

W tym roku dwie książki wydane nakładem naszego Wydawnictwa: „Wymazane" Michała Witkowskiego i „Lata powyżej zera" Anny Cieplak, zostały nominowane do Nagrody Literackiej NIKE, czyli najważniejszej nagrody literackiej w Polsce. Członkowie kapituły wybrali 20 najlepszych książek wydanych w 2017 roku i cieszymy się, że aż dwie książki z serii PROZA.PL znalazły się wśród nich. Zwycięzcę poznamy w październiku.

 

Michał Witkowski to laureat tak wielu nagród, że ich wymienianie zajęłoby dłuższą chwilę. Najważniejsze z nich to: Paszport „Polityki", Nagroda Literacka Gdynia. Wcześniej trzykrotnie nominowany do Nagrody Nike. W jego najnowszej, nominowanej właśnie powieści „Wymazane" Witkowski, kronikarz Polski z pozłotka, dykty i blachy falistej, stworzył nową baśń o tej dziwnej krainie. Nie przestał być sobą, ale już na pierwszy rzut oka widać, że w „Wymazanym" obok absurdalnego poczucia humoru i groteski pojawia się nowy ton - poważny, miejscami gorzki. Akcja tej napisanej z niewiarygodnym epickim rozmachem powieści rozgrywa się m.in. we współczesnej Polsce, w średniowieczu, przedwojennym i wojennym Grudziądzu, a nawet na Malediwach.

 

Anna Cieplak - rocznik 88. Nowy, zaskakujący głos w polskiej literaturze. Laureatka Nagrody Conrada (2017) za powieść „Ma być czysto". Ta powieść została również nominowana do Nagrody Gombrowicza za najlepszy debiut oraz Nagrody Literackiej Gdynia. „Lata powyżej zera" zostały natomiast nominowane do Paszportów Polityki. Na taką autorkę czekaliśmy. Jej nominowana książka to powieść o pierwszym pokoleniu, które nie pamięta PRL-u, i ostatnim urodzonym bez smartfona w ręku. A jak pisze o niej Ziemowit Szczerek: „To manifest pokolenia, które zaczęło kumać, co się dzieje, mniej więcej w pamiętnym roku zerowym, gdy w Rosji Jelcyn zamienił się w Putina, gdy z okna bloku spadł na ziemię Magik, ale mimo to świat się nie skończył, choć miał się skończyć, a zamiast tego tak naprawdę się zaczął".

Książki