Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

20.06.2018

Czy inna polityka jest możliwa? Polska-Niemcy-Europa w myśli Stanisława Stommy

Czy inna polityka jest możliwa? Polska-Niemcy-Europa w myśli Stanisława Stommy - zapraszamy do udziału w debacie w środę 20 czerwca 2018 o godz. 17.00, Książnica Pomorska w Szczecinie, Sala im. Zbigniewa Herberta

Podczas spotkania zostanie przypomniana sylwetka Stanisława Stommy, prawnika, intelektualisty, publicysty, posła na Sejm PRL w latach 1957-1976.
W dyskusji udział wezmą prof. Andrzej Friszke, Adam Krzemiński, dr Radosław Ptaszyński, prowadzenie: dr Eryk Krasucki.

Organizatorzy: Kluby Tygodnika Powszechnego, Książnica Pomorska w Szczecinie, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych
Partnerzy: Więź, Znak
Patronat honorowy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego

Spotkanie z: prof. Andrzej Friszke, Adam Krzemiński, dr Radosław Ptaszyński

Data spotkania: Środa, 20 czerwca 2018

Godzina: 17:00

Gdzie: Książnica Pomorska w Szczecinie, Sala im. Zbigniewa Herberta ul. Podgórna 15/16

Prowadzący: dr Eryk Krasucki

Kiedy 10 lutego 1976 roku w sejmie głosowano nad zmianami w Konstytucji PRL, był jedynym, który powiedział: nie. Nie – PZPR nie jest kierownicza silą narodu, nie – Polska nie jest państwem socjalistycznym działającym pod dyktando ZSRR, nie – prawa obywateli nie mogą być uzależnione od wypełniania obowiązków wobec socjalistycznego państwa. Przeszło dwadzieścia lat wcześniej jako jeden z redaktorów „Tygodnika Powszechnego” odmówił zamieszczenia nekrologu Stalina, a w 1968 roku głośno protestował przeciw agresji władz wobec zrewoltowanej młodzieży. Jego postawa sprzeciwu, zarazem głęboko rozważna i perspektywiczna, burzyła spokój i zadowolenie decydentów.
Uznany za jednego z najwybitniejszych intelektualistów polskich XX wieku Stanisław Stomma był patronem opozycji w PRL i budowniczym demokracji III RP.