Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

09.03.2015

Danuta Stenka czyta w Trójce powieść Joanny Bator

Nowa książka Joanny Bator nie mieści się w żadnej gatunkowej szufladce. Nie jest reportażem, choć ma pewne cechy reportażu, nie jest esejem, choć ma pewne cechy eseju, nie jest pamiętnikiem ani dziennikiem.

Są tu opisy tropikalnej wyspy (i zdjęcia Adama Golca) - zaskakujące, bo nie jawi się ona jako raj na Oceanie Indyjskim. Tropik, co zauważył wcześniej Witkacy, przyprawia o szaleństwo. Fauna i flora naznaczone są stygmatem śmierci, choć wydawałoby się, że bogactwo przyrody świadczy o „przeroście życia". Joanna Bator przebywała na wyspie poza sezonem, w porze deszczowej, stąd - zapewne - tak mroczny jej obraz. Zamiast świergotu kolorowego ptactwa i cykad autorka usłyszała posępne kruki.

Mroczny był też cel podróży: próba odnalezienia śladów zaginionej kobiety. „Znikła bez śladu", ale może... jednak... Mroczna jest także „bliźniaczka", którą odkryła w sobie autorka. Najbardziej pobudza jednak wyobraźnię koncept znalezienia się w „niszy w czasie". Nasze intelektualne ambicje zaspokajają liczne cytaty i odniesienia do literatury - od Witkacego po Barthesa. Są w Wyspie Łzie także obszerne partie autotematyczne, czyli refleksje o pisaniu. Generalnie: „bzik tropikalny" i towarzyszące mu rozedrganie. To może się nie podobać, ale może też zniewalać. /fragment zapowiedzi audycji/

Zapraszamy od poniedziałku 9 marca o godz. 11.50 na antenę radiowej Trójki, gdzie przez najbliższy tydzień będzie można posłuchać fragmentów książki Joanny Bator Wyspa Łza w interpretacji Danuty Stenki.

Wybitna aktorka filmowa i teatralna nie miała łatwego zadania, gdyż w radio w roli „czytacza" występowała po raz pierwszy. Niemniej powierzone sobie zadanie zdaniem radiowców wypełniła perfekcyjnie. Czytanym fragmentom towarzyszyć będą specjalnie dobrane utwory muzyczne pochodzące z płyty Włodka Kiniorskiego i Marii Pomianowskiej Smok dwugłowy oraz T.ETNO Tomasza Drozdka.

Do usłyszenia!

Znikła bez śladu. Opowieść o mrocznej bliźniaczce

Co robi Joanna Bator, którą prześladują słowa „znikła bez śladu”?
Szuka po omacku. Czeka na znak. Na Sandrę Valentinę, która w 1989 roku znikła bez śladu i do dziś nie odnaleziono jej ciała.

Pisarka i fotograf ruszają śladem zaginionej Sandry. Tam, gdzie kończy się jej trop, zaczyna się mroczna opowieść o miłości, samotności i pisaniu. O podróży na Sri Lankę, wyspie w kształcie łzy, bramie do świata Joanny Bator i jej bliźniaczki...

Zdjęcia Adama Golca ilustrują tę mroczną podróż na wyspę, gdzie ludzie i miejsca istnieją jednocześnie w rzeczywistości i w świecie czarnej magii.