Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

22.04.2016

Dyskusja o uchodźcach w Domu Spotkań z Historią

W piątek 22 kwietnia w Domu Spotkań z Historią odbędzie się spotkanie poświęcone uchodźcom. W dyskusji udział wezmą znakomity reportażysta, nominowany do nagrody im. R. Kapuścińskiego za „Wszystkie wojny Lary" Wojciech Jagielski, Aneta Prymaka-Oniszk, dziennikarka, autorka książki o bieżeńcach, która ukaże się we wrześniu i Dionizos Sturis, który zajmuje się uchodźcami, nie tylko greckimi, również w ujęciu historycznym.
Spotkanie poprowadzi Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka KARTA.

W trakcie spotkania chcielibyśmy porozmawiać o problemie uchodźców z historycznej, ale i współczesnej perspektywy. Zapraszamy do Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20 w Warszawie) o godz. 18.

Wojciech Jagielski w błędnym kole świętej wojny. Podróż z Gruzji przez europejski raj do pogrążonej w wojnie domowej Syrii. Niezwykły reportaż o palących problemach XXI wieku.

Opowieści słuchamy z ust Lary. Jej synowie, gruzińscy Czeczeni, ruszają do Polski. Tutaj Szamil i Raszid zostają Europejczykami. Potem wyjeżdżają dalej na Zachód, gdzie zakładają rodziny. Po latach europejski raj zaczyna ich jednak przerażać obcością i duchową pustką. Wciąga ich święta wojna – wojna o wartości ich zdaniem największe. Tak trafiają do Syrii…
Lara wciąż walczy o to, by wrócili do domu.

Pozornie oderwane od siebie strony świata – „kontynent rosyjski” z jego strefą wpływów oraz bliskowschodni kalifat – okazują się ściśle związane. Wojciech Jagielski opisuje, jak na ich styku rodzi się fundamentalizm. Tak wygląda świat, kiedy wojna przychodzi do naszego domu.
To kolejna po Nocnych wędrowcach i Wypalaniu traw wciągająca opowieść, której sens wykracza poza wydarzenia w niej opisywane i która pozbawia nas komfortu stereotypowego myślenia.