Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

08.06.2014

Fenomenalna Zadie Smith w radiowej Trójce

W niedzielę, 8 czerwca 2014 na antenie wyjątkowy wywiad z autorką powieści Londyn NW w audycji Michała Nogasia „Z najwyższej półki". Start godz. 21.05.

Najnowsza powieść Zadie Smith to kulturowy tygiel północno-zachodniego Londynu, który tętni muzyką, uwodzi, odurza i uśmierca. Londyn NW jest najbardziej ironiczną, a zarazem przejmującą powieścią o trzydziestolatkach.

Londyński North West (stąd skrót w tytule NW) to mała ojczyzna literackich postaci, ale i samej pisarki. - Dorastałam w blokach, w dzielnicy komunalnej, w okolicy w dużej części zamieszkiwanej prze Irlandczyków i ich potomków. Z czasem mieszkańcy jeszcze bardziej się wymieszali. Dawno temu, na przełomie lat 40. i 50. mieszkali tam głównie Żydzi. Potem napłynęli Irlandczycy, po nich Jamajczycy, potem emigranci z Bangladeszu i Pakistanu, następnie Afrykańczycy, po nich z kolei osoby z Europy Wschodniej i rzecz jasna Polacy. To takie miejsce przez które wiele osób się przewinęło. Jeśli rozmawiasz z kimś, kto od dawna mieszka w Londynie i zapytasz o North West na pewno usłyszysz: „O! Mieszkałem tam". Właściwie większość mieszkała tam przez jakiś czas a potem się przeprowadziła. Jest to więc swoista brama Londynu, przez którą ludzie intensywnie się przewijają. Wiele się nauczyłam, żyjąc w tej globalnej wiosce - wspomina pisarka w rozmowie z dziennikarzem.

O życiu w wielokulturowej dzielnicy, sile kobiet i straconym pokoleniu usłyszą Państwo już w najbliższą niedzielę. Serdecznie zapraszamy!

fot. Dominique Nabokov

Agnieszka Grochowska czyta fragmenty ”Londyn NW” cz I
Agnieszka Grochowska czyta fragmenty ”Londyn NW” cz II

Zadie Smith

Londyn NW

Tłumaczenie: Jerzy Kozłowski

Elektryzująca powieść autorki bestsellerowych „Białych zębów” i „O pięknie”

Keisha, Leah, Nathan i Felix - czwórka szkolnych przyjaciół. Keisha realizuje swój perfekcyjny plan na życie. Leah ma przystojnego męża, psa i talent do pakowania się w kłopoty. Nathan, obiekt dziewczęcych westchnień, dziś jest kloszardem i narkomanem. Felix jest niespełnionym filmowcem, któremu los wreszcie zdaje się sprzyjać. Łączy ich jedno – NW, kod pocztowy i miejsce pochodzenia. Nieoczekiwanie ich drogi znów się ze sobą skrzyżują.

Najnowsza powieść Zadie Smith to kulturowy tygiel północno-zachodniego Londynu, który tętni muzyką, uwodzi, odurza i uśmierca. „Londyn NW” jest najbardziej ironiczną, a zarazem przejmującą powieścią o trzydziestolatkach.Zadie Smith czyta fragment swojej powieści