Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Jaka naprawdę była Anna Jantar?

10 czerwca mija 65. rocznica urodzin Anny Jantar. W Znaku ukazuje się biografia gwiazdy zatytułowana „Tyle słońca". Autor Marcin Wilk rozmawiał z bliskimi artystki, m.in. z jej matką Haliną Szmeterling i córką Natalią Kukulską.

- Dla mnie to książka szczególnie ważna. Jest jak film, który pokazuje prawdziwe życie mojej mamy i wszystkie jego barwy. Życie, do którego chce się wracać i celebrować każdą jego cząstkę. Może dlatego, że było takie krótkie - mówi o biografii swojej mamy Natalia Kukulska.


Anna Jantar karierę rozpoczęła w 1968 r. wówczas jeszcze jako Anna Szmeterling. Od 1969 r. była wokalistką zespołu Waganci, w którym grał jej przyszły mąż Jarosław Kukulski. Pobrali się dwa lata później. W 1973 roku jej przebój „Najtrudniejszy pierwszy krok" został najpopularniejszą piosenką lata, a w rok później podczas festiwalu w Opolu otrzymała nagrodę publiczności za piosenkę „Tyle słońca w całym mieście".
Anna Jantar zginęła w 1980 roku w katastrofie samolotu „Mikołaj Kopernik" lecącego z Nowego Jorku do Warszawy.

Kobieta ze „słońcem w głosie”. Wyjątkowo opowiedziana historia niezwykłej artystki.

„Jej otwarta i szczera radość była czymś unikatowym i wprost zaraźliwym. Nie przypadkiem sztandarowym utworem Ani stała się piosenka Tyle słońca w całym mieście. Ania całą sobą niosła aurę słońca”, wspomina Halina Frąckowiak.

Kiedy Anna Jantar wychodziła na scenę, rozpromieniała swoim blaskiem wszystkich dookoła. Publiczność ją kochała. Z wzajemnością. Na jej koncerty przychodziły tłumy fanów, a ona czarowała ich swoim wdziękiem. Przyciągała do siebie ludzi.
Pełna pasji i miłości do muzyki. Nawet kiedy wydawać by się mogło, że osiągnęła już wszystko, a jej piosenki zostały docenione w kraju i za granicą, ona wciąż poszukiwała swojej muzycznej drogi.
Dziś dla wielu artystów stanowiłaby wzór do naśladowania: otwarta, serdeczna i towarzyska, a jednocześnie niezwykle pracowita i pełna pokory, konsekwentnie spełniała swoje marzenia.
Marcin Wilk stworzył biografię kompletną, dotarł do tych, którzy znali Annę Jantar najlepiej: jej rodziny, przyjaciół, artystów. Przewertował stosy dokumentów, listów i fotografii. Ale "Tyle słońca" to nie tylko historia Anny Jantar, to również niezwykle barwny obraz polskiej sceny muzycznej lat siedemdziesiątych, na której występowały prawdziwe gwiazdy: Maryla Rodowicz, Irena Jarocka, Halina Frąckowiak.