Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

03.03.2015

Janosch pozdrawia z Teneryfy!

Heretyk z familoka dał się sfotografować z okładką poświęconej mu biografii na jednej z plaż Wysp Kanaryjskich. Premiera książki autorstwa Angeli Bajorek już dziś!

 

Janosch na Teneryfie

 

Życie Janosha to pasmo malowniczych i awanturniczych epizodów: paryskie lata wypełnione jazzem, motocyklowe włóczęgi po Lazurowym Wybrzeżu, hippisowskie balangi w Monachium, spalenie całego dobytku i ucieczka na Wyspy Kanaryjskie. Ocalenie i szczęście pod słońcem południa. Wolność, anarchizm i oświecenie mądrością Wschodu.

Kazimierz Kutz o Janoschu:
Pan Bóg, lepiąc osiemdziesiąt lat temu pod Zabrzem Horsta Eckerta - czyli Janoscha, nie mógł tego zrobić na trzeźwo! To niemożliwe - mieć taki życiorys! Niewiarygodna szczerość, tragizm sklejony z komizmem - jakby były śledziami z jednej beczki - zapierają dech. Znam tysiące biografii niezwykłych ludzi, ale ta - mojego kumpla z Teneryfy - powala na ziemię. Janosch jest genialnym Ślązakiem.

Premiera książki Heretyk z familoka. Biografia Janoscha autorstwa Angeli Bajorek już 2 marca 2015 roku.

Fot. Magdalena Pierwocha

Pierwsza biografia twórcy kultowego Cholonka

Urodził się w robotniczej dzielnicy Zabrza. Koszmary dzieciństwa przez długie lata egzorcyzmował alkoholem. Wyrzucony z Akademii Sztuk Pięknych w Monachium zyskał sławę jako rysownik o niepodrabialnym stylu. Stworzona przez niego para bohaterów Miś i Tygrysek, popularnością przebiła postaci z kreskówek Disneya – ale przekorny i obrazoburczy Janosch ilustrował także dzieła markiza de Sade i Charlesa Bukowskiego.

Jego życie to pasmo malowniczych i awanturniczych epizodów: paryskie lata wypełnione jazzem, motocyklowe włóczęgi po Lazurowym Wybrzeżu, hippisowskie balangi w Monachium, spalenie całego dobytku i ucieczka na Wyspy Kanaryjskie. Ocalenie i szczęście pod słońcem południa. Wolność, anarchizm i oświecenie mądrością Wschodu.

Janosch – pisarz, rysownik, mędrzec i heretyk, bluźnierca i człowiek boży. Niechętnie udziela wywiadów, a jednak zaufał Angeli Bajorek i odsłonił przed nią swoje tajemnice, dzięki czemu stał się bohaterem jednej z najbardziej fantastycznych biografii, jaką można sobie wyobrazić.