Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

25.10.2016

Joanna Bator z nagrodą im. Stefana Heyma

Znakomita polska pisarka Joanna Bator została laureatką Międzynarodowej Nagrody im. Stefana Heyma. Autorkę „Wyspy łzy" nagrodzono za pisanie o tożsamości, historii i wykluczeniu. Wyróżnienie przyznawane jest co trzy lata. Laureatami zostają autorzy i publicyści, którzy tak jak Stefan Heym biorą udział w debacie politycznej i społecznej oraz walczą o wartości moralne. Nagrodę przyznaje miasto Chemnitz, którego honorowym obywatelem był Heym. Dotychczas nagrodę otrzymali: w roku 2008 - Amos Oz, 2011 - Bora Cosić, 2013 - Christoph Hein.

Gala wręczenia nagrody w wysokości 20 tys. euro odbędzie się w kwietniu 2017.

A jeszcze w tym roku w Znaku ukaże się nowa książka Joanny Bator „Rok królika".

Znikła bez śladu. Opowieść o mrocznej bliźniaczce

Co robi Joanna Bator, którą prześladują słowa „znikła bez śladu”?
Szuka po omacku. Czeka na znak. Na Sandrę Valentinę, która w 1989 roku znikła bez śladu i do dziś nie odnaleziono jej ciała.

Pisarka i fotograf ruszają śladem zaginionej Sandry. Tam, gdzie kończy się jej trop, zaczyna się mroczna opowieść o miłości, samotności i pisaniu. O podróży na Sri Lankę, wyspie w kształcie łzy, bramie do świata Joanny Bator i jej bliźniaczki...

Zdjęcia Adama Golca ilustrują tę mroczną podróż na wyspę, gdzie ludzie i miejsca istnieją jednocześnie w rzeczywistości i w świecie czarnej magii.