Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

13.11.2014

Kalina Błażejowska gościem 12. Opolskiej Jesieni Literackiej

13 listopada (czwartek) Kalina Błażejewska spotka się z czytelnikami w ramach 12. Opolskiej Jesieni Literackiej. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Minorytów 4). Spotkanie poprowadzi Małgorzata Stasiak, filmoznawca.

blazejowska

Kalina Błażejowska - redaktorka działu kultury „Tygodnika Powszechnego", absolwentka filmoznawstwa oraz dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, finalistka Nagrody „Newsweeka" im. Teresy Torańskiej dla młodych dziennikarzy. Specjalizuje się w portretach twórców, głównie pisarzy polskich XX wieku.

Opolska Jesień Literacka na stałe wpisała się w kalendarz imprez organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną i jest literacką wizytówką Opola. Jej celem jest prezentacja ważnych wydarzeń literackich i kulturalnych kraju, a także zainteresowanie dorobkiem twórczym opolskiego środowiska literackiego, studentów, młodzieży i mieszkańców miasta. Tegoroczna edycja rozpoczęła się 4 listopada i potrwa do 15 grudnia 2014 roku. Wydawnictwo Znak jest patronem medialnym tego wydarzenia.

UWAGA!

Spotkanie z autorką odbędzie się również następnego dnia (14 listopada) w Warszawie. Zapraszamy do Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy (ul. Pachnaca 95) na godz. 19.00.

Spotkanie z: Kaliną Błażejowską

Data spotkania: Czwartek, 13 listopada 2014

Godzina: 17:00

Gdzie: Miejska Biblioteka Publiczna - sala konferencyjna (ul. Minorytów 4, Opole)

Prowadzący: Małgorzata Stasiak, filmoznawca

Historia niezależnej kobiety, która próbuje okpić los i uciec od przeznaczenia

Halina Poświatowska pisze wiersze z potrzeby serca. Serca słabego i zdradliwego. Każde jego uderzenie od wczesnego dzieciństwa przypomina o śmierci. Przy każdym szybszym kroku pozbawia ją oddechu, powołuje dławienie w krtani i kłucie w płucach. Nie pozwala bawić się z rówieśnikami, swobodnie spacerować ani tańczyć. Uniemożliwia studiowanie, bo pragnienia i ambicje muszą przegrać z wysokimi schodami. Serca, które mimo swoich ograniczeń, a może właśnie z ich powodu, każe jej gnać przez życie bez opamiętania.

Biografia Haliny Poświatowskiej to poruszająca opowieść o krótkim, lecz intensywnym życiu jednej z najpopularniejszych polskich poetek. Zadebiutowała w wieku 21 lat. W tym samym roku została wdową po szczęśliwym, choć krótkim małżeństwie. Uratowała ją operacja serca, przeprowadzona w Ameryce dzięki hojności tamtejszej Polonii. Nie na długo. Zmarła w wieku zaledwie 32 lat. Kalina Błażejowska odsłania jej nieznaną twarz: zbuntowaną, ironiczną, daleką od sentymentalnego wizerunku, z którym jest kojarzona.

Przede wszystkim jednak to książka o odwadze i pragnieniu życia, o sprzeciwie wobec nieuniknionego, o potrzebie zmysłowego potwierdzania swojego istnienia, wśród światła, kolorów i zapachów. To historia niezależnej kobiety, która próbuje okpić los i uciec od przeznaczenia, ratunku szuka w miłości i poezji, od samego początku naznaczonych śmiercią. Kobiety, która do samego końca nie pozwala, by ktokolwiek decydował o jej życiu za nią.