Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

17.11.2014

Kalina Błażejowska laureatką Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej

Autorka książki Uparte serce. Biografia Poświatowskiej została laureatką Nagrody „Newsweeka" im. Teresy Torańskiej dla młodych dziennikarzy.

To jedna z ważniejszych nagród przyznawanych w dziedzinie literatury faktu i dziennikarskiego reportażu, oraz promująca młode talenty dziennikarskie. Komisja przyznała autorce wyróżnienie za materiał „Szeherezada ze Zgierza" opublikowany w „Tygodniku Powszechnym".

- Chciałam podziękować szczególnie redakcji „Tygodnika Powszechnego" i jej redaktorom, którzy ciągle okazują mi wsparcie i starają się mnie motywować do pisania. Bardzo dziękuję - powiedziała Kalina Błażejowska.

 

blazejowska

 

Kalina Błażejowska (ur. 1987 w Krakowie) - redaktorka działu kultury „Tygodnika Powszechnego", absolwentka filmoznawstwa oraz dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Specjalizuje się w portretach twórców, głównie pisarzy polskich XX wieku.

Nagroda imienia Teresy Torańskiej przyznawana jest w czterech kategoriach: najlepszy materiał dziennikarski, najlepsza książka z dziedziny literatury faktu, stypendium dla dziennikarskiego talentu (do 30. roku życia) oraz wyróżnienie za działalność publiczną. Nagrody przyznaje wraz z redakcją tygodnika „Newsweek Polska" powołana w zeszłym roku Fundacja im. Teresy Torańskiej.

Historia niezależnej kobiety, która próbuje okpić los i uciec od przeznaczenia

Halina Poświatowska pisze wiersze z potrzeby serca. Serca słabego i zdradliwego. Każde jego uderzenie od wczesnego dzieciństwa przypomina o śmierci. Przy każdym szybszym kroku pozbawia ją oddechu, powołuje dławienie w krtani i kłucie w płucach. Nie pozwala bawić się z rówieśnikami, swobodnie spacerować ani tańczyć. Uniemożliwia studiowanie, bo pragnienia i ambicje muszą przegrać z wysokimi schodami. Serca, które mimo swoich ograniczeń, a może właśnie z ich powodu, każe jej gnać przez życie bez opamiętania.

Biografia Haliny Poświatowskiej to poruszająca opowieść o krótkim, lecz intensywnym życiu jednej z najpopularniejszych polskich poetek. Zadebiutowała w wieku 21 lat. W tym samym roku została wdową po szczęśliwym, choć krótkim małżeństwie. Uratowała ją operacja serca, przeprowadzona w Ameryce dzięki hojności tamtejszej Polonii. Nie na długo. Zmarła w wieku zaledwie 32 lat. Kalina Błażejowska odsłania jej nieznaną twarz: zbuntowaną, ironiczną, daleką od sentymentalnego wizerunku, z którym jest kojarzona.

Przede wszystkim jednak to książka o odwadze i pragnieniu życia, o sprzeciwie wobec nieuniknionego, o potrzebie zmysłowego potwierdzania swojego istnienia, wśród światła, kolorów i zapachów. To historia niezależnej kobiety, która próbuje okpić los i uciec od przeznaczenia, ratunku szuka w miłości i poezji, od samego początku naznaczonych śmiercią. Kobiety, która do samego końca nie pozwala, by ktokolwiek decydował o jej życiu za nią.