Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

18.02.2015

Kraków wyróżnił „Uparte serce”

Z przyjemnością informujemy, że jury nagrody Krakowskiej Książki Miesiąca uhonorowało tytułem Książki Marca 2015 pracę Kaliny Błażejowskiej pt. Uparte serce. Biografia Poświatowskiej.

Zapraszamy wszystkich krakowian na uroczyste wręczenie nagrody oraz spotkanie autorskie, które odbędzie się w czwartek 19 marca 2015 o godz. 18.00 w Śródmiejskim Ośrodku Kultury przy ul. Mikołajskiej 2.

Nagroda Krakowska Książka Miesiąca przyznawana jest od 1995 roku przez Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie. Celem konkursu jest wyłonienie spośród książek o Krakowie, a także spośród dzieł krakowskich autorów, najcenniejszej pozycji wydawniczej. Pracami jury przyznającymi nagrodę od początku kieruje Jan Pieszczachowicz, krytyk literacki i redaktor naczelny miesięcznika „Kraków".

Historia niezależnej kobiety, która próbuje okpić los i uciec od przeznaczenia

Halina Poświatowska pisze wiersze z potrzeby serca. Serca słabego i zdradliwego. Każde jego uderzenie od wczesnego dzieciństwa przypomina o śmierci. Przy każdym szybszym kroku pozbawia ją oddechu, powołuje dławienie w krtani i kłucie w płucach. Nie pozwala bawić się z rówieśnikami, swobodnie spacerować ani tańczyć. Uniemożliwia studiowanie, bo pragnienia i ambicje muszą przegrać z wysokimi schodami. Serca, które mimo swoich ograniczeń, a może właśnie z ich powodu, każe jej gnać przez życie bez opamiętania.

Biografia Haliny Poświatowskiej to poruszająca opowieść o krótkim, lecz intensywnym życiu jednej z najpopularniejszych polskich poetek. Zadebiutowała w wieku 21 lat. W tym samym roku została wdową po szczęśliwym, choć krótkim małżeństwie. Uratowała ją operacja serca, przeprowadzona w Ameryce dzięki hojności tamtejszej Polonii. Nie na długo. Zmarła w wieku zaledwie 32 lat. Kalina Błażejowska odsłania jej nieznaną twarz: zbuntowaną, ironiczną, daleką od sentymentalnego wizerunku, z którym jest kojarzona.

Przede wszystkim jednak to książka o odwadze i pragnieniu życia, o sprzeciwie wobec nieuniknionego, o potrzebie zmysłowego potwierdzania swojego istnienia, wśród światła, kolorów i zapachów. To historia niezależnej kobiety, która próbuje okpić los i uciec od przeznaczenia, ratunku szuka w miłości i poezji, od samego początku naznaczonych śmiercią. Kobiety, która do samego końca nie pozwala, by ktokolwiek decydował o jej życiu za nią.