Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

20.06.2018

Ku pojednaniu. Spotkanie na temat życia i działalności braci Szeptyckich

We środę 20 czerwca, o godzinie 18.00 w siedzibie KIK w Warszawie przy ul. Freta 20/24A odbędzie się spotkanie "Ku Pojednaniu" na temat działalności jaką prowadzili bracia Szeptyccy.
Tym razem chcemy porozmawiać o braciach Szeptyckich: Metropolicie Andrzeju i Ihumenie studytów Klemensie.
O ich duchowości i zasługach abpa Szeptyckiego dla Kościoła ukraińskiego opowie nam ks. dr mitrat Stefan Batruch, o ich roli politycznej w II RP i w czasie wojny - prof. Tomasz Stryjek z PAN, a spotkanie poprowadzi dr Łukasz Reit z warszawskiej wspólnoty katolików obrządku ukraińskiego.
Swój udział zapowiedział prof. Adam Daniel Rotfeld, który sam w dzieciństwie został uratowany od zagłady przez o. Klemensa Szeptyckiego. Spodziewamy się też gości z rodziny Szeptyckich.

Spotkanie z: ks. dr mitrat Stefanem Batruchem, prof. Tomasz Stryjek, prof. Adam Daniel Rotfeld

Data spotkania: Środa, 20 czerwca 2018

Godzina: 18:00

Gdzie: ul. Freta 20/24A, Warszawa

Prowadzący: dr Łukasz Reit

Kościół greckokatolicki, czyli jaki? Grecki, z Grecji, katolicki, czyli katolików z Grecji?

Arcybiskup Większy (Patriarcha) Kijowsko-Halicki Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, a także muzyk, lekarz i przyjaciel papieża Franciszka, po raz pierwszy tak wyczerpująco i szczerze opowiada o przeszłości i teraźniejszości najliczniejszego na świecie katolickiego Kościoła wschodniego.
O zagrożeniach wynikających z nacjonalizmów i szansach, jakie niesie dialog. O pięknych, ale i bolesnych relacjach z Polską, Rosją i Cerkwią prawosławną. O wciąż obecnych waśniach i uprzedzeniach, które uniemożliwiają pełne pojednanie Kościołów katolickich obrządków wschodniego i zachodniego.
Abp Szewczuk w rozmowie z redaktorem KAI Krzysztofem Tomasikiem przybliża to, co jako wierni jednego, powszechnego Kościoła powinniśmy wiedzieć o sobie nawzajem.
Książka ukazuje się w roku 1030. rocznicy chrztu Rusi Kijowskiej.