Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

10.09.2014

Małgorzata Czyńska w Warszawie

Jaką cenę za nieśmiertelność zapłaciły kobiety z najsłynniejszych obrazów światowego malarstwa? Odpowiedź usłyszymy już w środę 10 września o godz. 18.00 na spotkaniu z autorką książki Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów.

Wstęp wolny!

Spotkanie z: Małgorzatą Czyńską

Data spotkania: Środa, 10 września 2014

Godzina: 18:00

Gdzie: Empik Junior (ul. Marszałkowska 116/122, Warszawa)

BYŁY NATCHNIENIEM NAJWIĘKSZYCH ARTYSTÓW. ONI ZAPEWNILI IM NIEŚMIERTELNOŚĆ. OBRAZY JEDNAK NIE MÓWIĄ O TYCH KOBIETACH WSZYSTKIEGO…

„Malowałam królów i prostytutki – mówiła Tamara Łempicka, jedna z największych polskich malarek – tych, którzy są dla mnie inspiracją i powodują, że czuję wibracje”.

Dora Maar, spytana o obrazy ukochanego, powiedziała po śmierci artysty: „Być może na ścianach w galerii byłyby warte pół miliona. Na ścianach kochanki Picassa mają dodatkową, historyczną wartość”.

Gdy żona Vermeera sprzedawała piekarzowi ostatnie obrazy męża, by wyżywić ósemkę swoich dzieci, od dawna już nie miała słynnych kolczyków, które widnieją między innymi na obrazie „Dziewczyna z perłą”.

Samobójstwa z miłości, wielkie namiętności i okrutne zdrady. Rodzinne tajemnice, o których się nie mówi. Historie kobiet z obrazów są zaskakujące i do bólu prawdziwe. Ludzkie. Często pełne ciepła. Czasem tragiczne. Zawsze fascynujące.
Za każdym obrazem, który podziwiamy, kryje się prawdziwe życie. Pełne pasji, erotyzmu i oddania malarstwu.

Niezwykłe osobowości, femmes fatales, kobiety wyzwolone, muzy. To nie przypadek, że właśnie one pozowały do najsłynniejszych obrazów. Wszyscy znamy ich twarze. Czas poznać ich losy.