Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

28.06.2014

Myśliwski na Dworcu PKP Gdynia

W ramach trwającego 3. Weekendu Literackiego w Gdyni (27-29 czerwca 2014) polecamy wyjątkowy happening Chór Czytelników przygotowany na podstawie powieści Ostatnie rozdanie.

Odbędzie się on w sobotę, 28 czerwca o godz. 12.00 w hali Dworca PKP Gdynia Główna.

WSTĘP WOLNY!

Chór Czytelników jest akcją performatywną dedykowaną Miastu Słowa - cyklowi wydarzeń miejskich pod patronatem Nagrody Literackiej Gdynia. Happening angażujący czytelników w reżyserii Idy Bocian, ze scenariuszem Ewy Ignaczak na podstawie Ostatniego rozdania Wiesława Myśliwskiego organizuje Teatr Gdynia Główna.

Więcej informacji na stronie miastoslowa.pl

Wiesław Myśliwski jest twórcą przywracającym wiarę w sens i wartość prawdziwej literatury. Jego powieści wynikają z głębokiej wewnętrznej potrzeby wyrażenia – i równocześnie poznania – prawdy o ludzkim losie, przeznaczeniu, przemijalności, pamięci, miłości, sensie istnienia.
O tym – choć nie tylko o tym – mówi jego powieść Ostatnie rozdanie, kolejne prozatorskie arcydzieło, na które czekaliśmy kilka lat. Myśliwski publikuje rzadko, pisze długo, zgodnie z przeświadczeniem, że „pisać książki powinno się dopiero, gdy człowiek naprawdę czuje, że nie ma już żadnego innego wyjścia (…), wtedy kiedy jest się przekonanym, że ma się coś naprawdę do powiedzenia komuś drugiemu”.

"Ostatnie rozdanie" to dzieło „totalne”, które chce objąć całość ludzkiego doświadczenia, dotknąć tajemnicy bytu. Jest zachętą do myślenia, nie poucza, nie moralizuje i nie ocenia. Pokazuje życie z jego dobrymi i złymi stronami. To powieść filozoficzna i wielowymiarowa, której tematem jest człowiek i ludzki los zawieszony między przypadkiem a koniecznością. Perfekcyjnie skonstruowana, zachęca do lektury wielokrotnej – przy każdej pozwalając odkryć jej nowe wymiary i perspektywy. Żywioł opowieści sprawia, że czytelnik zatapia się w niej i oddaje się jej zniewalającemu nurtowi.