Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

19.03.2015

Nasi Autorzy wśród nominowanych

Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus", największej nagrody literackiej w Polsce przyznawanej autorom pochodzącym z tego regionu, ogłosiło listę książek zakwalifikowanych do tegorocznego konkursu. Zwycięzcę poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 17 października 2015 roku w Teatrze Muzycznym Kapitol we Wrocławiu.

Wśród nominowanych tytułów znalazła się misternie skonstruowana powieść Pawła Huellego. Wydana w 2014 roku książka Śpiewaj ogrody opowiada o nieistniejącym już wielokulturowym świecie, w którym przenikały się różne tradycje i nacje. To rzecz o Wolnym Mieście Gdańsk i tajemniczej operze Wagnera, o fleciście z Hameln i przemarszu szczurów, które w posępnej ciszy wędrują ulicami Gdańska. O muzyce w cieniu Hitlera, literaturze w cieniu zbrodni, miłości w cieniu wojny i o niezwykłej przyjaźni małego chłopca ze starą Gretą.

Wyróżniona została również najodważniejsza i najbardziej osobista książka Magdaleny Tulli. Szum to naznaczona emocjonalną intensywnością historia kobiety, próbującej przełamać towarzyszące jej od zawsze poczucie wyobcowania i poszukującej porozumienia z matką, z którą zawsze łączyły ją trudne relacje. Tulli odkrywa w niej uniwersalną prawdę o kondycji ludzkiej, w którą wpisany jest pierwiastek obcości, niedostosowania, a także dojmująca potrzeba wzajemnego zrozumienia i wybaczenia.

Na początku sierpnia 2015 roku jury spośród zakwalifikowanych do konkursu 70 książek wybierze 14. We wrześniu wybranych zostanie 7 finałowych tytułów, które oprócz szansy zdobycia nagrody głównej w konkursie (statuetka Angelusa autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tys. zł) będą też mieć okazję powalczyć o głosy internautów, a w konsekwencji o Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej.

Organizatorem i fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus" jest miasto Wrocław. Nagroda jest przyznawana corocznie za najlepszą książkę prozatorską opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim. Jej celem jest wyróżnienie książek, które podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności.

Książki