Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

25.07.2016

Nikaby kontra szpilki - prawda o życiu w Emiratach Arabskich

Czy wiecie, że w Zjednoczonych Emiratach Arabskich o statusie społecznym mężczyzny świadczy numer tablicy rejestracyjnej (im niższy numer, tym bogatszy właściciel). Macie pojęcie, jakie wymagania matrymonialne mają Emiratki i jak odrzuca się oświadczyny, aby śmiertelnie nie obrazić licznej i wpływowej rodziny potencjalnego narzeczonego?

Aleksandra Chrobak, absolwentka religioznawstwa i polonistyki oraz była studentka iranistyki z Krakowa, kilka lat temu zamieszkała w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W swojej książce „Beduinki na Instagramie" opowiada o życiu w kraju, w którym nowoczesność i bogactwo przeplatają się z tradycją i światopoglądem Beduinów. Porusza tematy, o których na co dzień się milczy - problem alkoholizmu i narkotyków, świat zakwefionych Beduinek, z biednych dzielnic, które na najnowszych modelach smartfonów wysyłają sobie zdjęcia i opowiada o swoich doświadczeniach z życia w tym egzotycznym kraju, odkrywając przed czytelnikiem tajemnice świata niedostępnego dla obcokrajowców.

O tych historiach, nie usłyszycie gdzie indziej.
Przeczytajcie fragment

 

 

 

Barwny obraz kraju, o którym wciąż niewiele wiemy

Aleksandra Chrobak poznała Emiraty od podszewki. W swojej książce opisuje kraj szokujących kontrastów, gdzie to, co zabronione, często ukrywa się po prostu za przyciemnionymi szybami luksusowych samochodów.

W mieście, które w zaledwie parę dekad pokonało drogę od namiotów na pustyni do najwyższych wieżowców świata, najnowsze technologie przeplatają się z tradycjami i światopoglądem dawnych Beduinów. Kręte uliczki i tętniące życiem bazary sąsiadują z sześciopasmową autostradą, po której pędzą najnowsze bentleye i używane lexusy.

Autorka jest wymarzoną przewodniczką po tym fascynującym świecie. Ze swadą i humorem opisuje kraj, który stał się jej drugim domem. Wyjaśnia, co zrobić, gdy gospodarz nie poczęstuje nas gahłą, jak rozróżnić typy zasłon na twarz, rozpoznać szejka po tablicach rejestracyjnych i spisać dobry kontrakt ślubny.

~ * * * ~

Rozdziały tej książki układają się w fascynującą mozaikę – barwny obraz kraju, o którym wciąż niewiele wiemy, ale do którego po zakończeniu lektury wszyscy będziemy chcieli polecieć.