Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

13.12.2016

O Andrieju Tarkowskim w Łodzi

We wtorek 13 grudnia o godz. 17 w Muzeum Kinematografii w Łodzi (plac Zwycięstwa 1) odbędzie się spotkanie z Jerzym Illgiem poświęcone książce "Zwierciadło".

Rozmowa z Jerzym Illgiem i Leonardem Neugerem była ostatnim wielkim wywiadem, jakiego udzielił Andriej Tarkowski. Opublikowana już po jego śmierci i odebrana jako duchowy testament artysty, doczekała się przekładów na kilkanaście języków.
Zapraszamy!

Artystyczny testament Andrieja Tarkowskiego w 30. rocznicę jego śmierci

Leonard Neuger, profesor slawistyki Uniwersytetu Sztokholmskiego, i Jerzy Illg, redaktor naczelny wydawnictwa Znak, to szczęściarze, którym udało się przeprowadzić obszerny wywiad z jednym z największych reżyserów świata Andriejem Tarkowskim. Pracujący w Sztokholmie nad swoim ostatnim (jak się okazało) filmem Ofiarowanie wielki mistyk kina był absolutnie niedostępny dla dziennikarzy. Do spotkania doszło dzięki temu, że czujący się obco na Zachodzie reżyser chciał porozmawiać z ludźmi, którzy będą mogli go zrozumieć. Tak się też stało. Los sprawił, że można tu mówić o szczęściu w nieszczęściu. Spotkanie odbyło się w 1985 roku. Wkrótce świat obiegła wiadomość o chorobie Tarkowskiego, który w rok później zmarł w Paryżu na raka.

Rozmowa z Illgiem i Neugerem była ostatnim wielkim wywiadem, jakiego udzielił. Opublikowana już po jego śmierci i odebrana jako duchowy testament artysty, doczekała się przekładów na kilkanaście języków.

W 30. rocznicę śmierci reżysera po raz pierwszy ukazuje się w wydaniu książkowym.