Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

09.11.2015

O Tadeuszu Mazowieckim w Krakowie

W poniedziałek 9 listopada zapraszamy do Krakowa na spotkanie z Andrzejem Brzezieckim, autorem książki „Tadeusz Mazowiecki. Biografia naszego premiera". Spotkanie odbędzie się w Fundacji Judaica, Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17 o godz. 18. Wstęp wolny. Zapraszamy.

Oddzielił słowo „ludowa” od słowa „Polska”. Ostatni premier PRL i pierwszy premier III RP. Człowiek legenda.

Nie ominęło go żadne z kluczowych wydarzeń naszej najnowszej historii. Był świadkiem upadku II RP, tragedii II wojny światowej i narodzin nowego ładu w powojennej Polsce. Całe życie związany z polityką, zachował twarz i pozostał wierny wyznawanym zasadom tak w sejmie PRL, jak i po zmianach ustrojowych – w wolnym, demokratycznym kraju. O tę wolność zresztą walczył.

Był kluczową postacią Solidarności i jednym z najważniejszych współpracowników Lecha Wałęsy. Jesienią 1990 roku stanął jednak naprzeciw niego, walcząc o prezydenturę. Przegrał. Wielka polityka nadal jednak potrzebowała Tadeusza Mazowieckiego. Gdy o wielu innych politykach i mężach stanu z jego pokolenia świat zapomniał, on nadal pełnił swoją służbę. Odszedł rankiem 28 października 2013 roku. Oto historia jego życia.