Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

14.11.2017

O Tischnerze w Nowym Targu i Pieniążkowicach

14 i 19 listopada odbędą się na Podhalu dwa spotkania, podczas których będzie prezentowana książka „Krótki przewodnik po życiu".

We wtorek 14 listopada Oddział Związku Podhalan w Nowym Targu zaprasza na tradycyjne posiady. Rozpoczną się one o godz. 18 w Izbie Regionalnej Miejskiego Ośrodka Kultury (al. Tysiąclecia 37). Gościem posiadów będzie Wojciech Bonowicz, który opowie o tym, jak w „Krótkim przewodniku po życiu" obecna jest góralska tradycja i styl myślenia.

Natomiast w dniach 17-19 listopada odbędą się IX Rekolekcje Góralskie. Tym razem ich gospodarzem będzie Oddział Związku Podhalan w Pieniążkowicach. W sobotę 18 listopada przewidziano m.in. spotkania z laureatkami Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera - s. Małgorzatą Chmielewską (o godz. 15) i s. Barbarą Chyrowicz SSpS (o godz. 19). Natomiast w niedzielę 19 listopada o godz. 10 Wojciech Bonowicz wygłosi krótką pogadankę pt. „Jedni drugich ciężary noście" inspirowaną myślami autora „Etyki solidarności". Inicjatorami organizowania Rekolekcji Góralskich są ks. Jan Gacek, kapelan Związku Podhalan, oraz dr Stanisław Buda, filozof i nauczyciel.
Podczas obu spotkań będzie okazja do nabycia książek ks. Józefa Tischnera.

Mądrość człowieka gór.
Zatrzymajmy przez chwilę uwagę przy tym słowie: życie. Jaka treść kryje się poza tym słowem? Jakie krajobrazy przywodzi nam przed oczy? Kolorowe łąki, falujące zbożem pola, ptaki w powietrzu, pasące się na polach zwierzęta… Życie jest dramatem pełnym tajemnic. Stawia ono człowieka przed jednym podstawowym pytaniem: co człowiek ma zrobić, by swego życia nie zmarnować?
Miłość, piękno i wolność, lęk i nienawiść nierozerwalnie związane są z ludzką naturą. Ksiądz Józef Tischner pokazuje, jak iść przez życie, by być szczęśliwym i spełnionym. Skłania do refleksji nad tym, co jest naprawdę ważne, co jest istotą człowieczeństwa. Jego uniwersalne rozważania, pełne mądrości ludzi gór, pomogą Ci odnaleźć spokój i wewnętrzną wolność.

JÓZEF TISCHNER (1931–2000) – ksiądz, filozof, publicysta. Profesor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, współzałożyciel wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku. Kawaler Orderu Orła Białego.