Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

11.02.2017

O Zbyszku Cybulskim w Krakowie

W sobotę 11 lutego zapraszamy do Małopolskiego Ogrodu Sztuki na projekcję filmu „Salto" i spotkanie z Dorotą Karaś, autorką biografii Zbigniewa Cybulskiego, która niedawno ukazała się w Znaku.

Cykl filmowy „Przywrócone arcydzieła" w Małopolskim Ogrodzie Sztuki to wybrane przez znanego krytyka filmowego Łukasza Maciejewskiego wybitne tytuły polskiego kina, które niesłusznie odeszły w zapomnienie. Każdej projekcji filmowej towarzyszy wstęp oraz spotkanie z twórcami.

Zapraszamy na wspomnienie Zbigniewa Cybulskiego w sobotę 11 lutego o godz. 19 do Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie (ul. Rajska 12). Cena biletu 12 zł.

Brawurowa biografia człowieka, który został legendą

BYŁO ICH DWÓCH.

Pierwszego znają wszyscy: „polski James Dean”, największy gwiazdor filmowy epoki, obiekt westchnień tysięcy kobiet. Kultowy Maciek Chełmicki w Popiele i diamencie. Ginie pod kołami pociągu, dzień po otrzymaniu propozycji zagrania w amerykańskiej telewizji.

Drugiego znali nieliczni: chłopak z nerwicą natręctw i kompleksami na punkcie swojej sylwetki, z marną dykcją i kiepską pamięcią. Jego zmagania z własnym mitem, których ofiarą padają żona i syn, trwają aż do tragicznego końca.

Dorota Karaś z reporterską dociekliwością przygląda się obu obliczom Zbyszka Cybulskiego. Jako pierwsza opisuje dzieciństwo, o którym on sam nie mógł mówić w powojennej Polsce. Odsłania kulisy działalności legendarnego teatrzyku Bim-Bom i powstawania najsłynniejszych filmów tamtej epoki. Przede wszystkim jednak pyta o cenę sławy i o to, co naprawdę zabiło Zbyszka Cybulskiego.

"Gdyby z ekranu naszych czasów pozostał wyłącznie on, wiedzielibyśmy o nas więcej niż z kronik wydarzeń i uczonych ksiąg".
Gustaw Holoubek