Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

06.03.2015

O kobiecych perspektywach w Krakowie

Podczas jednego z paneli w ramach II Małopolskiego Kongresu Kobiet zaproszeni goście będą rozmawiać o miejscu kobiety w Kościele, kapłaństwie kobiet w innych kręgach kulturowych, o chrześcijańskim feminizmie, nagonce na gender oraz lęku przed skutkami emancypacji kobiet.

II Małopolski Kongres Kobiet odbędzie się w sobotę 7 marca 2015 roku w ICE Kraków przy ul. Marii Konopnickiej 17 w Krakowie z inicjatywy Stowarzyszenia „Most Kobiet", którego celem jest wzajemne poznanie się, integracja i wymiana doświadczeń środowisk działających na rzecz kobiet mieszkających w Małopolsce.

Zapraszamy szczególnie na panel pt. Chrześcijański feminizm? Da się zrobić!, który poprowadzi Dominika Kozłowska, redaktor naczelna miesięcznika „Znak". Początek o godz. 16.15.

Z panelu dowiemy się m.in. o istnieniu na świecie praktyk, które pokazują, że udział kobiet w Kościele jest o wiele szerszy i głębszy, niż mogłoby się nam, Polakom i Polkom, wydawać.

Wystąpią w nim: Magdalena Marzec - założycielka Kościoła dla Miasta Krakowa (KDM), będącego częścią Kościoła Zielonoświątkowego w Polsce, oraz prezeska Stowarzyszenia Daleko Więcej, wspierającego m.in. dom dziecka w miejscowości Kyenjojo w Ugandzie; Zuzanna Radzik - teolożka, publicystka „Tygodnika Powszechnego", autorka książki Kościół kobiet, w której porusza tematy związane z kapłaństwem kobiet, teologią feministyczną, równouprawnieniem w Kościołach rozmaitych krajów i kręgów kulturowych (premiera książki w kwietniu); Anna Szwed - doktor socjologii, jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień płci i religii, gender studies, socjologii religii, socjologii kultury i semiotyki; Krzysztof Mazur - doktor politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, szef Rady Klubu Jagiellońskiego, który w swojej działalności odwołuje się do dziedzictwa I Rzeczypospolitej, ruchu „Solidarności" oraz myśli i filozofii chrześcijańskiej, oraz Justyna Ożóg - absolwentka religioznawstwa na UJ, PR-owiec w agencji komunikacji marketingowej Kawałek Świata-Media i rzeczniczka prasowa Małopolskiego Kongresu Kobiet.

Cały program II Małopolskiego Kongresu kobiet dostępny jest pod linkiem