Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

26.04.2014

Prekursorka renesansu

„Izabela I Kastylijska wywarła tak ogromny wpływ na kulturę światową, że każdy z nas wiele jej zawdzięcza" - mówi „Newsweekowi Historii" autor bestsellerowych powieści historycznych C.W. Gortner. Tuż przed polską premierą przeczytaj wywiad z autorem Przysięgi królowej.

Newsweek Historia: Czym Izabela I Kastylijska wzbudziła takie pana zainteresowanie, że postanowił pan napisać o niej swoją najnowszą książkę?
C.W. Gortner: Pierwszy raz przykuła moją uwagę, gdy dorastałem w południowej Hiszpanii. W dzieciństwie mieszkałem w pobliżu ruin zamku, który należał do królowej a moja rodzina robiła wycieczki do Granady, miejsca jej największych podbojów. O jej panowaniu uczyłem się w szkole, lecz były to tylko nagie fakty. Dopiero w trakcie gromadzenia materiałów do mojej pierwszej powieści poświęconej jej córce Joannie pt. „Ostatnia królowa" odkryłem, że Izabela zjednoczyła podzielone królestwo Hiszpanii i przygotowała kraj na okres renesansu. Była pierwszym władcą w dziejach Hiszpanii, który dokonał tak wielkich rzeczy. Do dziś widzimy jak ogromny wpływ wywarła nie tylko na kulturę hiszpańską, ale też na światową. Postanowiłem, że głównym tematem książki Przysięga królowej będzie droga Izabeli, która doprowadziła ją do objęcia tronu.

Cały wywiad przeczytasz klikając tutaj

fot. Stephanie Mohan

Poruszająca i jednocześnie trzymająca w napięciu opowieść o jednej z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych władczyń znanych z kart historii

Nikt nie wierzył, że Izabela była stworzona do wielkich rzeczy. Drobna i niepozorna, miała zaledwie siedemnaście lat, kiedy niespodziewanie została dziedziczką tronu Kastylii. Nagle z pionka w dworskich rozgrywkach stała się jednym z kluczowych graczy. Musiała nauczyć się lawirować wśród licznych pułapek w niebezpiecznej walce o koronę i postawić wszystko na jedną kartę, by poślubić mężczyznę, którego wybrała.

Izabela Kastylijska przeszła do historii jako władczyni, która doprowadziła do zjednoczenia Hiszpanii i wizjonerka, dzięki której Krzysztof Kolumb dopłynął do wybrzeży Ameryki.

„Przysięga królowej” to poruszająca i jednocześnie trzymająca w napięciu opowieść o jednej z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych władczyń znanych z kart historii.

C.W. Gortner jest autorem poczytnych powieści historycznych i miłośnikiem historii. Zbierając materiały do książek odbył liczne podróże, uczył się dworskich tańców i zamieszkał w zamku w Hiszpanii. Jego powieści przetłumaczono na kilkanaście języków.