Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

30.04.2014

"Spiewaj ogrody" - recenzja

Jeśli książka to dla was uczta, którą można smakować wieloma zmysłami, to koniecznie sięgnijcie po nową książkę Pawła Huellego!

Michalina Guzikowska z portalu dlalejdis.pl o książce Śpiewaj ogrody:

Dawno nie było w polskiej literaturze tak znakomitej, wielowątkowej powieści, w której opowieść się po prostu... snuje. Pozornie niezwiązane ze sobą historie, po nałożeniu ich na siebie, tworzą sonatę, której każde słowo wybrzmiewa swoim pełnym znaczeniem. Oddalone od siebie w czasie i przestrzeni, oddzielone barierą języka i kultury historie dzięki niezwykłemu talentowi powieściopisarza tworzą imponującą całość. (..) To książka, którą należy smakować. (...) Opowieść o podróży po Ameryce, wspomnienia z rezydowania Rosjan w willi, przywoływanie z zakamarków pamięci koncertów na świeżym powietrzu - niesamowite arie, wyśpiewywane przy kolejno otwieranych drzwiach minionych czasów. A to wszystko przy akompaniamencie pięknych słów. Paweł Huelle jest mistrzem powieściowej polifonii, którą można się delektować.
(kliknij aby przeczytać całą recenzję)

 

Piękna kobieta, Gdańsk w cieniu wojny i zaginiona opera Wagnera.

Greta przeczuwała, jak to wszystko się skończy. Obsesja jej męża na punkcie tajemniczej opery Wagnera. Mrożący krew w żyłach pamiętnik pewnego Francuza. Wojna. I dzień, w którym Rosjanie zajęli jej miasto, jej dom, jej życie… I tylko ten młody Polak, przypadkowy współlokator, nie pasuje do przeklętej układanki historii. Jego syn, kilkuletni chłopiec, z opowieści Grety zaczyna na nowo stwarzać świat. Świat, który już dawno przeminął.
Magiczna, misternie skonstruowana powieść o wielokulturowym świecie, w którym przenikały się różne tradycje i nacje. O muzyce w cieniu Hitlera, domu w cieniu zbrodni, miłości w cieniu wojny. I o niezwykłej przyjaźni małego chłopca z piękną Gretą.

"Huelle jest mistrzem opowieści. Opowiada tak, że bez wahania wchodzimy za nim w największy nawet mrok historii."
/Guardian/

"Huelle – pisarz zakochany w opowieści."
/Polityka/

"Huelle tworzy prozę wysmakowaną, przemyślaną, opartą na klasycznej poetyce i sprawdzonych motywach."
/Gazeta Wyborcza/

Paweł Huelle jest zakochanym w Gdańsku i Hrabalu pisarzem, scenarzystą i dramaturgiem. Autorem m.in. słynnego "Weisera Dawidka", "Mercedesa-Benza" czy "Opowieści chłodnego morza". Świat, który już dawno przeminął, w jego utworach nabiera niezwykłego blasku. Tętni życiem, uwodzi i hipnotyzuje.