Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

13.12.2016

Spotkanie z bp. Grzegorzem Rysiem

Pierwsze spotkanie promujące książkę „Jeden, święty, powszechny, apostolski. Spotkania z historią Kościoła" odbędzie się w Klubie Inteligencji Katolickiej w Krakowie we wtorek 13 grudnia o godz. 18. Oprócz autora wezmą w nim udział historycy Jacek Purchla, Krzysztof Stopka i ks. Jacek Urban, a poprowadzi je Marek Zając.

Klub Inteligencji Katolickiej mieści się w kamienicy przy ul. Siennej 5. Na spotkanie specjalnie udostępniono historyczną Salę Portretową Arcybractwa Miłosierdzia. Zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniu, okazji do rozmowy z bpem Rysiem o historii nie będzie bowiem zbyt wiele. Kalendarz autora wypełniają przede wszystkim obowiązki duszpasterskie. Jednak książka „Jeden, święty, powszechny, apostolski..." przypomina o tym, jak ważnym wsparciem duszpasterskiej aktywności bpa Rysia jest jego wiedza historyczna.

W jaki sposób papież reagował na rzezie urządzane przez krzyżowców?
Jaka była reakcja duchownych na wprowadzenie celibatu?
Czego dzisiejszy Kościół mógłby się nauczyć od średniowiecznego?

Abp Grzegorz Ryś jest znany z tego, że nie zadowalają go łatwe diagnozy, ale potrafi sięgać głębiej. Jest mistrzem stawiania trafnych pytań i wydobywania ukrytych znaczeń z pozornie banalnych faktów. Pisze w sposób prosty, ale pozbawiony uproszczeń.
Do historii Kościoła autor podchodzi z podwójną pasją, łącząc perspektywę wiary z fascynacjami naukowymi. Poznajemy jego spojrzenie na zjawiska, które ukształtowały dzisiejszy Kościół – także te trudne i kontrowersyjne, a czasem niesłusznie zapomniane.
Nowe, poszerzone wydanie klasycznego dzieła.