Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

20.03.2017

Spotkanie z redaktorem

Kraków Miasto Literatury UNESCO zaprasza na nowy cykl spotkań, stworzony specjalnie dla amatorów pisarstwa. Gośćmi będą redaktorzy mainstreamowych wydawnictw, którzy nie tylko wiedzą wszystko o rynku wydawniczym w Polsce, ale też często go kształtują. Pierwsze spotkanie z cyklu będzie dotyczyć literatury pięknej, a gościem Marii Kuli - prowadzącej spotkanie - będzie Agata Pieniążek, redaktorka nabywająca polską prozę w wydawnictwie Znak Literanova.

Skąd pomysł na spotkanie?

Pomiędzy pisarzami a wydawnictwami nie ma właściwie żadnej komunikacji. Piszący nie mają pojęcia czego wydawnictwa oczekują, więc często "na ślepo" wysyłają swoje propozycje. Na ogół nigdy nie dostają odpowiedzi i często pogrążają się w coraz większej frustracji, finalnie drukując książkę własnym nakładem albo chowając rękopis do szuflady. Razem z marzeniami o wydaniu książki.

Z kolei wydawcy codziennie zasypywani są propozycjami wydawniczymi, które kompletnie rozmijają się z ich oczekiwaniami. Do ich skrzynek trafiają tysiące książek, na które nie ma zapotrzebowania na rynku. Ich frustracja także rośnie, proporcjonalnie do malejącej szansy znalezienia wśród góry e-maili obiecującego debiutu.

Chcemy żeby te dwie strony się spotkały i zaczęły współpracować, bo przecież cel mają ten sam - wydawać książki, które znajdą rzesze czytelników.

Redaktorzy będą opowiadać o tym:
• jakich książek poszukuje dany wydawca,
• jak wygląda dany sektor rynku „od kuchni", co autor powinien wiedzieć,
• co się dzieje z rękopisem po tym jak trafia do wydawnictwa,
• jak najlepiej zaprezentować swój tekst wysyłany do wydawnictwa,
• co robi redaktor oraz jak wygląda praca autora z redaktorem.

Czekają was spotkania z redaktorami wydawnictw specjalizujących się w książkach dla dzieci, fantastyce, literaturze non-fiction i pięknej. Na pierwszy ogień, 29 marca, zapraszamy na spotkanie z ostatnim gatunkiem - literaturą piękną, o której opowie Agatą Pieniążek, redaktorką nabywającą polską prozę w wydawnictwie Znak Literanova. W branży wydawniczej funkcjonuje od 2003 roku, obecnie (od 2013 roku) związana z wydawnictwem Znak literanova. Wcześniej pracowała w wydawnictwie WAB - jako specjalista ds. sprzedaży praw autorskich oraz Świat Książki - jako wydawca. W Znaku pełni funkcję redaktora nabywającego i prowadzącego książki polskich autorów, wydając zarówno powieści, jak i literaturę faktu.
Zainicjowała serię Proza PL, w której znalazły się m.in. nominowane do Nike książki Magdaleny Tulli i Sylwii Chutnik i Zośki Papużanki oraz uhonorowana Nagrodą Conrada powieść „Dom z witrażem" Żanny Słoniowskiej. Przyczyniła się do wydania m.in.: głośnej książki Małgorzaty Halber „Najgorszy człowiek na świecie", bestsellerowego thrillera „Idealna" debiutantki Magdy Stachuli oraz „Ptaków drapieżnych" - odważnego wywiadu z Lucjanem „Sępem" Wiśniewskim, ostatnim likwidatorem z kontrwywiadu AK. Członkini klubu czytelniczego, najbardziej lubi podróżować i jeść.


Jeśli jesteś autorem, chcesz pisać i wydawać, nie przegap tych spotkań! Wiedza, którą zdobędziesz, pozwoli Ci lepiej planować swoją twórczość, dostarczy pomysłów na teksty, którymi wydawcy mogą być zainteresowani i zaoszczędzi rozczarowań towarzyszących odrzuceniu rękopisu.

Spotkania poprowadzi pomysłodawczyni cyklu, Maria Kula - redaktorka, która od 2014 roku prowadzi warsztaty, kursy pisania i Szkołę Pisania Powieści oparte na autorskim programie. Wierzy, że pisania można się nauczyć, a szerzenie wiedzy na ten temat i edukacja pisarska stały się jej misją.
Zapraszamy w środę 29 marca do kawiarni De Revolutionibus. Books&Cafe w Krakowie (Bracka 14) o godz. 18.