Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

05.03.2015

Świętuj z nami 84. urodziny Janoscha

Wspólnie z Goethe-Institut Kraków serdecznie zapraszamy na spotkanie z okazji premiery książki Heretyk z familoka. Biografia Janoscha połączone ze świętowaniem osiemdziesiątych czwartych urodzin Janoscha.

Odbędzie się ono we czwartek 5 marca 2015 o godz. 18.30 w Goethe-Institut, którego siedziba mieści się na Rynku Głównym 20 w Krakowie. Spotkanie z autorką biografii Janosha Angeliką Bajorek oraz redaktorem naczelnym Wydawnictwa Znak Jerzym Illgiem poprowadzi Olga Drenda.

W czasie spotkania będzie okazja zobaczyć i zakupić zagraniczne wydania bajek Janoscha, m.in. w języku hebrajskim, japońskim, chorwackim, francuskim, słowackim oraz skosztować kawałek urodzinowego tygryskowego tortu.

Wstęp wolny. Do zobaczenia!

Pierwsza biografia twórcy kultowego Cholonka

Urodził się w robotniczej dzielnicy Zabrza. Koszmary dzieciństwa przez długie lata egzorcyzmował alkoholem. Wyrzucony z Akademii Sztuk Pięknych w Monachium zyskał sławę jako rysownik o niepodrabialnym stylu. Stworzona przez niego para bohaterów Miś i Tygrysek, popularnością przebiła postaci z kreskówek Disneya – ale przekorny i obrazoburczy Janosch ilustrował także dzieła markiza de Sade i Charlesa Bukowskiego.

Jego życie to pasmo malowniczych i awanturniczych epizodów: paryskie lata wypełnione jazzem, motocyklowe włóczęgi po Lazurowym Wybrzeżu, hippisowskie balangi w Monachium, spalenie całego dobytku i ucieczka na Wyspy Kanaryjskie. Ocalenie i szczęście pod słońcem południa. Wolność, anarchizm i oświecenie mądrością Wschodu.

Janosch – pisarz, rysownik, mędrzec i heretyk, bluźnierca i człowiek boży. Niechętnie udziela wywiadów, a jednak zaufał Angeli Bajorek i odsłonił przed nią swoje tajemnice, dzięki czemu stał się bohaterem jednej z najbardziej fantastycznych biografii, jaką można sobie wyobrazić.