Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

30.05.2014

Wiesław Myśliwski nagrodzony!

Nasz autor laureatem dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii literatura.

"To, co powinno znaleźć się w uzasadnieniu i w podziękowaniu dla pana, mieści się przede wszystkim w słowie: mądrość" - zwrócił się do pisarza minister. "Wiemy, że tej mądrości w świecie nie za wiele. Więc jeżeli ona się zdarza, i to jeszcze w takiej formie, z możliwością dzielenia się z nami, tym większe podziękowania dla pana" - powiedział Bogdan Zdrojewski.

Doroczna Nagroda Ministra jest przyznawana od 1997 roku artystom, twórcom i animatorom kultury w uznaniu całokształtu ich działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie.

źródło: Gazeta Wyborcza

fot. Danuta Węgiel/fotonova

Wiesław Myśliwski jest twórcą przywracającym wiarę w sens i wartość prawdziwej literatury. Jego powieści wynikają z głębokiej wewnętrznej potrzeby wyrażenia – i równocześnie poznania – prawdy o ludzkim losie, przeznaczeniu, przemijalności, pamięci, miłości, sensie istnienia.
O tym – choć nie tylko o tym – mówi jego powieść Ostatnie rozdanie, kolejne prozatorskie arcydzieło, na które czekaliśmy kilka lat. Myśliwski publikuje rzadko, pisze długo, zgodnie z przeświadczeniem, że „pisać książki powinno się dopiero, gdy człowiek naprawdę czuje, że nie ma już żadnego innego wyjścia (…), wtedy kiedy jest się przekonanym, że ma się coś naprawdę do powiedzenia komuś drugiemu”.
Ostatnie rozdanie to dzieło „totalne”, które chce objąć całość ludzkiego doświadczenia, dotknąć tajemnicy bytu. Jest zachętą do myślenia, nie poucza, nie moralizuje i nie ocenia. Pokazuje życie z jego dobrymi i złymi stronami. To powieść filozoficzna i wielowymiarowa, której tematem jest człowiek i ludzki los zawieszony między przypadkiem a koniecznością. Perfekcyjnie skonstruowana, zachęca do lektury wielokrotnej – przy każdej pozwalając odkryć jej nowe wymiary i perspektywy. Żywioł opowieści sprawia, że czytelnik zatapia się w niej i oddaje się jej zniewalającemu nurtowi.