Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

12.09.2014

„Z natury jestem Wredną Wandzią”

Wywiad z Francescą Simon, autorką serii o Koszmarnym Karolku.

Jakim byłaś dzieckiem? Bardziej przypominałaś Koszmarnego Karolka, Doskonałego Damianka, a może Wredną Wandzię?
Koszmarnym Karolkiem byłam raczej w domu, a w szkole Doskonałym Damiankiem. Bardzo dobrze się uczyłam, odrabiałam wszystkie zadania, brałam udział w lekcjach. W domu natomiast byłam nieznośna i hałaśliwa, często wrzeszczałam i trzaskałam drzwiami. Co do mojej osobowości - z natury jestem Wredną Wandzią. Byłam najstarsza z rodzeństwa, więc lubiłam dominować, byłam bardzo władcza.

Skąd czerpiesz tyle pomysłów na przygody i przekręty Koszmarnego Karolka, że w efekcie każda książka jest lepsza od poprzedniej?

To pytanie bardzo mi się podoba. Zawsze się staram, by moja następna książka była lepsza od poprzedniej. To mój cel. Mam specjalny notes dotyczący wyłącznie Koszmarnego Karolka i zapisuję w nim wszystkie spostrzeżenia dotyczące tej postaci. Często zadaję pytania znanym mi ludziom o to, jak na przykład zachowywali się wobec swojego rodzeństwa, przede wszystkim w jaki sposób nabierali swoje siostry lub braci. Do różnych zwykłych sytuacji wymyślam „koszmarny przekręt", korzystam z prawdziwych historii, które dostosowuję do postaci Koszmarnego Karolka.

Ktoś kiedyś opowiedział mi historię o tym, jak skradł szkolne wypracowanie swojej siostrze. Okazało się ono tak dobre, że nauczyciel poprosił tę osobę o głośne przeczytanie pracy w klasie w obecności siedzącej w ławce siostry. W jednym z opowiadań stworzyłam podobną sytuację. Karolek odpisał całe zadanie od Damianka, a zachwycona pracą pani Kat-Toporska zaprowadziła go do klasy Damianka, aby ją tam przeczytał na głos. Ponieważ wypracowanie mówiło o motylkowych wróżkach malujących tęczę, Karolek takiego tekstu okropnie się wstydził. Zostałby skompromitowany na wieki i jego reputacja ległaby w gruzach. Nic innego mu nie pozostało, jak w trakcie czytania zmieniać treść i zamiast tęczowych wróżek pojawiły się potwory, które zjadają dzieci.

Czy twój syn jest podobny do Karolka?
Nie, mój syn w żadnym wypadku nie przypomina Koszmarnego Karolka. Nie jest też Doskonałym Damiankiem, choć Damianek jest mu na pewno bliższy. Dużo się uczy, jest pilny i pracowity. Przypomina mnie, kiedy byłam w szkole.

Jak myślisz, co dzieciom najbardziej podoba się w Koszmarnym Karolku?
Dzieci lubią wszystkie rodzaje trików i sposoby nabierania, jakie Koszmarny Karolek stosuje wobec Damianka. To jest ich ulubiony motyw. Naturalnie Damianek często stara się dawać odpór. Dzieci zawsze utożsamiają się z Karolkiem, nigdy z Damiankiem.

Kim byłby Koszmarny Karolek gdyby dorósł?
Nigdy o tym nie myślę. Nie mam pojęcia, jaki będzie, gdy się usamodzielni. To jest bardzo trudne pytanie. W ogóle nie widzę go jako dorosłego, jest wiecznym dzieckiem.

Czy planujesz napisać więcej książek o Koszmarnym Karolku?
Tak, na pewno napiszę jeszcze jedną książkę, bo właśnie nad nią pracuję. Nie wiem, jaki będzie miała tytuł, ale będzie to dwudziesta czwarta książeczka, czyli będę miała za sobą 96 opowiadań. To naprawdę dosyć dużo. Wciąż mnie cieszy pisanie o Karolku, ale po tej książce muszę mieć przerwę.


Francesca Simon (ur. 1955) - amerykańska pisarka, autorka książek dla dzieci. Dorastała w Kalifornii, obecnie mieszka w Londynie z mężem i synem Joshuą. Studiowała literaturę i historię średniowieczną na uniwersytetach Yale i Oxford. Przez kilka lat pracowała jako dziennikarka w „The Sunday Times", „The Guardian", „The Daily Telegraph" oraz w „Vogue". Po namowach syna od 1994 roku pisze opowieści dla dzieci oparte na prawdziwych wydarzeniach. W 2008 roku książka Koszmarny Karolek i Straszliwy Śniegowy Potwór otrzymała nagrodę Galaxy British Book Awards dla najlepszej dziecięcej pozycji.

Bestsellerowa seria o Koszmarnym Karolku! 500 000 egzemplarzy sprzedanych w Polsce!  Wojna na książki między Koszmarnym Karolkiem a Wredną Wandzią. Niezwykły pojedynek na kawały, psikusy i sztuczki - dwie zupełnie nowe książeczki w jednym zestawie. Trzeba rozstrzygnąć, która jest lepsza: Karolka czy Wandzi. Świetna zabawa, niekonwencjonalna rywalizacja, humor i przygoda.  Pierwsza książka o Koszmarnym Karolku została wydana w Polsce w maju 2002 roku. Od tego czasu ukazało się 18 książeczek z przygodami Koszmarnego Karolka, 3 książeczki z żartami, kilka zbiorów najlepszych opowiadań oraz 2 książeczki z przygodami Karolka dla młodszych czytelników. Dwie trzecie dzieci z Wielkiej Brytanii czytało już opowieści o Koszmarnym Karolku, a łączna sprzedaż książek z tej serii przekroczyła tam 10 milionów egzemplarzy. Książki przetłumaczono na 23 języki (w Hiszpanii dzieci czytają o Pablo Diablo, we Francji o Martinie Zinzinie, w Słowenii o Groznim Jasperze).