Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

08.06.2017

„Zaczynając od moich ulic” - zapraszamy na Festiwal Miłosza!

Od 8 do 11 czerwca w Krakowie odbędzie się kolejny Festiwal Miłosza, jedno z najważniejszych wydarzeń na poetyckiej mapie kraju.

Zgodnie z tradycją, również tegorocznej edycji Festiwalu patronować będzie tytuł jednej z książek Miłosza. Tym razem będzie to wydany w 1985 roku zbiór esejów „Zaczynając od moich ulic". Możemy się zatem spodziewać rozmów i spotkań poświęconych prywatnemu, osobistemu wymiarowi poezji. „Co to w ogóle znaczy być poetą prywatnym? Jak chronić tę jedyność i własną niepowtarzalność przed przemocą życiowych konwencji? To tylko niektóre z pytań, jakie padną podczas tegorocznego Festiwalu Miłosza", zdradza Krzysztof Siwczyk, poeta, krytyk i dyrektor artystyczny.

Wśród zaproszonych gości znajdą się również poeci i poetki związane z Wydawnictwem Znak. Czytelnicy będą mieli okazję spotkać się m.in. z Anną Piwkowską, poetką i eseistką, autorką dziewięciu książek poetyckich, nagrodzonych m.in. Nagrodą Literacką m.st. Warszawy („Farbiarka", 2009) i wyróżnieniem Fundacji im. Kościelskich („Po", 2002). W 2016 roku nakładem Wydawnictwa Znak ukazał się pierwszy wybór wierszy ze wszystkich jej dotychczasowych tomików „Wyspa Nieborów. Wybór poezji z lat 1990-2015", w którym Piwkowska prezentuje się swoim czytelnikom jako wrażliwa poetka metafizyczna oraz klasycystka zanurzona we współczesności.

Adama Zagajewskiego, którego przedostatnia książka poetycka „Niewidzialna ręka" opublikowana została w Znaku w 2009 roku, nie trzeba nikomu przedstawiać. Od lat związany z Krakowem twórca jest bez wątpienia najbardziej rozpoznawalnym polskim poetą, a renoma, jaką się cieszy również poza granicami Polski (zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych) z pewnością przyciągnie na spotkanie z nim rzesze wiernych czytelników.

Wśród zagranicznych gości tegorocznej edycji Festiwalu znajdzie się także Robert Pinsky, jeden z najważniejszych współczesnych poetów amerykańskich, Poeta Laureat Biblioteki Kongresu w latach 1997-2000. Specjalnie z okazji jego wizyty w Polsce nakładem Znaku ukaże się pierwszy polski wybór wierszy Pinsky'ego „Terrarium dla snów".

Książki