Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

30.04.2019

#słowoPRZECIWnienawiści

Zapraszamy na panel dyskusyjny o roli słowa w naszym życiu i komunikacji, który odbędzie się podczas Festiwalu Wrażliwego w Gdańsku. W rozmowie weźmie udział m.in. Piotr Augustyniak, autor książki „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła".
Jako, że SŁOWO jest tematem przewodnim festiwalu, chcemy rozmawiać o wadze wypowiadanych i pisanych słów, o ich skutkach dla polityki, jakości debaty publicznej, ale przede wszystkim dla społeczeństwa.
O wpływie słów używanych mediach na nasze życie i postawy społeczne. O języku, który kształtuje nasze poglądy oraz nastawienie do innych ludzi, kultur i przekonań. O kierunkach, trendach w jakich zmierza komunikacja medialna. Jako przeciwwagę chcemy porozmawiać z psychologiem hospicynym o tym jak ważną rolę odgrywa „dobre słowo" w sytuacjach kryzysowych czy ostatecznych.
Prowadzenie Michał Wroczyński, lekarz, twórca systemu monitorowania hejtu za pomocą sztucznej inteligencji.
W panelu uczestniczą:
prof. Małgorzata Lisowska-Magdziarz Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, pisząca aktualnie książkę o mowie nienawiści,
dr Magdalena Żadkowska, socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego, specjalizująca się w komunikacji medialnej,
Kamila Bubrowiecka, psycholog hospicjum Pomorze Dzieciom,
prof. Piotr Augustyniak, filozof, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.
WSTĘP WOLNY

Spotkanie z: prof. Małgorzatą Lisowską-Magdziarz, dr Magdaleną Żadkowską, Kamilą Bubrowiecką, prof. Piotrem Augustyniakiem

Data spotkania: Wtorek, 30 kwietnia 2019

Godzina: 16:00

Gdzie: HEVELIANUM, WOZOWNIA ARTYLERYJSKA, Gdańsk ul. Gradowa 8

Prowadzący: Michał Wroczyński

150 lat temu urodził się artysta, który przejrzał nas na wylot

Czy patrzymy dziś na społeczne przebudzenie Polaków? Tak zwana dobra zmiana wywołała powszechną erupcję energii i aktywności. Dlaczego mimo to nie możemy wyzwolić się z okowów trywialnego romantyzmu, w które zakuli nas Mickiewicz i Sienkiewicz? Dlaczego nie potrafimy zburzyć kościoła skamieniałej myśli, tradycji i historii?

Stanisław Wyspiański pomaga nam naprawdę powstać z kolan. W "Wyzwoleniu" nazywa nasze lęki, uprzedzenia i absurdalne zachowania, które hamują rozwój społeczny i skazują na stagnację. Piotr Augustyniak udowadnia, że uniwersalna myśl Wyspiańskiego może stać się remedium na społeczny impas.