Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

30.10.2016

Żanna Słoniowska laureatką Nagrody Conrada!

Żanna Słoniowska, autorka powieści „Dom z witrażem", wydanej w Znak Literanova w serii Proza.pl, została laureatką Nagrody Conrada za najlepszy debiut literacki 2015 roku. Zwycięską książkę wybrali internauci, którzy do północy 29 października głosowali na pięć nominowanych książek.

Uroczyste wręczenie statuetki odbyło się 30 października na Gali Nagrody w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Oprócz statuetki zwyciężczyni otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 30 tysięcy złotych, możliwość odbycia miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie oraz promocję podczas przyszłorocznego Festiwalu Conrada oraz na łamach „Tygodnika Powszechnego". Niedzielna gala zakończyła 8. Festiwal Conrada.

 - Każdy człowiek szuka bezpieczeństwa, ale dla mnie pisanie tej książki było wbrew tej ludzkiej, podstawowej potrzebie - mówiła na scenie Żanna Słoniowska. - Przez pięć lat to była kwestia wiary. Pisałam tekst, na który nikt nie czekał, pisałam w rodzinnym języku, rzuciłam nawet moją pracę. Jednak światy, które w zamian odkryłam przerosły moje najśmielsze oczekiwania.

Żanna Słoniowska urodziła się w 1978 roku we Lwowie, jest Ukrainką o polskich korzeniach, dziennikarką, tłumaczką. Mieszka w Krakowie. O swojej powieści mówi: „W trakcie pisania tej książki krew przelana za wolną Ukrainę była fikcją. Niestety w lutym 2014 roku przestała nią być".  

"Dom z witrażem" zwyciężył w konkursie na najlepszą powieść zorganizowanym przez Wydawnictwo Znak. Debiut Żanny Słoniowskiej został doceniony przez krytyków i czytelników. Był nominowany do nagród Nike i Angelus.

Zwyciężczyni konkursu na najlepszą powieść zorganizowanego przez Wydawnictwo Znak.

Najlepsza spośród niemal 1000 nadesłanych tekstów.
Wybrana przez jury, w którego skład weszli m.in. Sylwia Chutnik, Justyna Sobolewska, Zofia Fabjanowska-Micyk, Jarosław Czechowicz.

Nie poznałaby Mikołaja, gdyby nie olbrzymi, wielobarwny witraż w jednej z lwowskich kamienic. Wspólnie starali się ocalić go przed zniszczeniem. Nić porozumienia, która pojawiła się między nimi, szybko rozwinęła się we wzajemną fascynację.
Dojrzały mężczyzna odkrywa przed młodą kochanką Lwów – miasto spadających balkonów, ozdobnych niczym torty fasad kamienic i zdewastowanych pomników Lenina.
"Dom z witrażem" to historia otwierania oczu na sztukę i historię. Opowieść o nieprzewidywalnych kolejach losu i rewolucji, który wywraca porządek świata, zabiera bliskich. Jest to wreszcie opowieść o rozbudzonym pragnieniu wolności. W życiu i myśleniu.