Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Dorothy L. Sayers

Dorothy L. Sayers (1893-1957) - niezwykle popularna brytyjska autorka, poetka, dramatopisarka, eseistka i tłumaczka (między innymi "Boskiej komedii" Dantego i "Pieśni o Rolandzie"). Ukończyła Somerville College w Oksfordzie i jako jedna z pierwszych kobiet w Anglii otrzymała stopień naukowy. Choć sama dystansowała się od feministycznych etykietek i wolała być uważana za „po prostu człowieka", wierząc w praktykowanie praw kobiet bardziej niż w ich głoszenie, krytycy do dziś uznają ją za feministką, a jej książkę "Gaudy Night" nazwano „pierwszą feministyczną powieścią kryminalną".
Zanim rozpoczęła karierę kryminałopisarki, pracowała jako copywriterka. Jest autorką m.in. sloganu "It Pays To Advertise" (Reklama popłaca) i wielu niezwykłych kampanii reklamowych.
Sayers miała niebywałe poczucie humoru i niezliczone zainteresowania, od muzyki po motocykle. Ale cierpiała także z powodu nieudanych romansów, a wielu uważało ją za skandalistkę. W niezbyt tolerancyjnym klimacie moralnym czasów, w których przyszło jej żyć, urodziła nieślubnego syna.
Przyjaźniła się z C.S. Lewisem, G.K. Chestertonem i Agathą Christie, z którą wspólnie należały do brytyjskiego stowarzyszenia autorów powieści kryminalnych, Detection Club.
Jej najbardziej znanym dziełem jest cykl powieści kryminalnych z arystokratą i detektywem amatorem - lordem Peter Wimsey, obejmujący jedenaście tomów i trzy zbiory opowiadań. Kolejne części przygód lorda w przygotowaniu.
22.08.2022

Dorothy L. Sayers

Zastępy świadków

Tłumaczenie Dorota Konowrocka-Sawa Oprawa miękkaRok wydania: 2022
więcej
30.05.2022

Dorothy L. Sayers

Trup w wannie

Tłumaczenie Dorota Konowrocka-Sawa Oprawa miękkaRok wydania: 2022
więcej