Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Kazimierz Moczarski

Kazimierz Moczarski (1907-1975) – dziennikarz, pisarz, żołnierz Armii Krajowej, szef Biura Informacji i Propagandy AK.

Od 2 marca do 11 listopada 1949 r. był przetrzymywany w jednej celi z Jürgenem Stroopem. W tym czasie Moczarski namówił swego niedawnego wroga na zwierzenia, które po latach zostały spisane w formie reportażu pt. Rozmowy z katem. Książka ta została przetłumaczona na niemal wszystkie języki europejskie, a także na japoński. W Polsce weszła na listę obowiązkowych lektur szkolnych.

W 1953 r. Sąd Najwyższy zmienił mu karę śmierci na dożywotnie więzienie. Mimo to przez dwa lata Moczarski przebywał w celi śmierci i dopiero 15 stycznia 1955 r. poinformowano go o wyroku Sądu Najwyższego.

21 kwietnia 1956 r. na fali gomułkowskiej odwilży Sąd Najwyższy wznowił postępowanie w sprawie Moczarskiego, uchylił poprzedni wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. 24 kwietnia Moczarski został zwolniony, a 11 grudnia Sąd Wojewódzki w Warszawie wydał ostateczny wyrok uniewinniający. Po zwolnieniu Kazimierz Moczarski pracował w wydawnictwach związanych ze Stronnictwem Demokratycznym. M.in. był redaktorem naczelnym głównego organu SD „Kuriera Polskiego”. W 1975, ciężko chory, przeszedł na emeryturę, a kilka miesięcy później, 27 września, zmarł.

Źródło: Wikipedia
12.10.2004

Kazimierz Moczarski

Rozmowy z katem

Oprawa miękkaRok wydania: 2004
więcej