Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

After 2. Już nie wiem, kim bez ciebie jestem

After to emocjonalny rollercoaster!

Po genialnie napisanej pierwszej części serii After i jej nieprzewidzianym zakończeniu wprost nie mogłam doczekać się kontynuacji. Gdy więc tylko wpadła w moje ręce - od razu zaczęłam czytać. No i cóż... Powiało monotonią, schemat się powielał, a autorka nie grzeszyła kreatywnością, w efekcie czego tom odkładałam i odkładałam i odkładałam zawsze po kilkudziesięciu stronach, bo szczerze mówiąc - szlag mnie trafiał i miałam ochotę potrząsnąć główną bohaterką, by powiedziała mi o co jej tak właściwie chodzi.

Nie odpowiadało mi zachowanie Tessy, jej niezdecydowanie i zabawa uczuciami innych. Okej, rozumiem, że dziewczyna była załamana, bo jej życie w jednej chwili zamieniło się w totalną katastrofę, a serce rozpadło się na miliony kawałków, przez to, co zrobił Hardin, no ale bez przesady... Druga część „After" to emocjonalny rollercoaster: kłótnia - rozstanie - seks na zgodę, i tak na zmianę. Tessa i Hardin sprzeczają się w zasadzie przez ponad 700 stron ;) W jednym momencie ich uwielbiałam (sentyment z części pierwszej plus kilka świetnych momentów), a za chwilę miałam chęć udusić (zwłaszcza Tessę!). Tak skrajnych emocji nie czułam chyba nigdy. I zrozumiałam chyba fenomen After na Wattpadzie - czytając tę serię nie sposób się nudzić ;)

Co zmieniło się w drugim tomie? Przede wszystkim zmieniła się narracja. Oczywiście wciąż jest pierwszoosobowa, lecz teraz autorka oddała głos i Tessie, i Hardinowi, dzięki czemu mamy okazję obserwować wszystkie wydarzenia z dwóch perspektyw. Są więc rozdziały, w których sytuacje opisywane są z punktu widzenia Tessy, ale są również rozdziały Hardina - które szczerze mówiąc - są mega lepsze. Hardin, mimo swego porywczego charakteru i nieprzewidywalnego zachowania, wzbudził we mnie większą sympatię i mogę wręcz powiedzieć, że to dzięki niemu dokończyłam ten tom :)
Wydaje mi się jednak, że opis znajdujący się na okładce książki jest trochę mylący. Odnosi się raczej do pierwszych 20 rozdziałów, niż do całej powieści... No, ale jak to w kolejnych tomach bywa - chociaż mamy do czynienia z tymi samymi bohaterami - to wyraźnie widzimy zmiany, jakie w nich zachodzą. Najwyraźniejsza jest przemiana Tessy, która pod wpływem Hardina i jego wybuchowego temperamentu, zmienia się z zakompleksionej, szarej myszki w przebojową i trochę jednak nierozważną dziewczynę, która niejednokrotnie zaskakiwała mnie swoim zachowaniem - jest znaczniej bardziej niedojrzała i porywcza. Działa instynktownie i trochę bez zastanowienia.
Ale! Pisząc o „After" koniecznie muszę wspomnieć o dwóch niezwykle ważnych i kuszących elementach tej serii - scenach erotycznych, które wciąż są pełne żaru, namiętności i buzujących hormonów oraz świetnym humorze - którego tutaj nie brak, zwłaszcza w wykonaniu Hardina (ten cięty język, ach!). Dodatkowo autorka w wielu fragmentach książki sprytnie wykorzystała cytaty z klasycznych romantycznych powieści, takich jak np. "Duma i uprzedzenie" Jane Austen, za co jej ogromnie dziękuję. To był świetny pomysł i zarazem strzał w dziesiątkę!

"Już nie wiem, kim bez ciebie jestem" to wciąż cudowna miłość, która wcale nie jest prosta i doskonała - historia tej dwójki to totalna karuzela emocji! Wzbudza w czytelniku impulsywne odczucia i pozwala się zatracić, a nawet całkowicie zapomnieć o rzeczywistości... Polecam gorąco - poczytajcie o tym, jak niedomówienia i brak wiary w szczęśliwą przyszłość oraz problemy z dzieciństwa wpływają na relację łączącą głównych bohaterów. Miłość Tessy i Hardina plus niezwykła namiętność gwarantują intensywną czytelniczą przygodę. Może zakończenie tego tomu nie jest tak spektakularne, jak w przypadku pierwszej części, niemniej zachęca po sięgnięcie po kolejną, którą przeczytam choćby tylko dla Hardina, no bo... po prostu chcę go więcej ;)


Recenzent: Dominika Piątek

Anna Todd

After 2. Już nie wiem, kim bez ciebie jestem

Tłumaczenie: Krzysztof Skonieczny

Największy fenomen książkowy ostatnich lat.
Powieść, która doczekała się miliarda odsłon w serwisie Wattpad.

Życie Tessy można podzielić na to, co zdarzyło się PRZED POZNANIEM HARDINA, i na to, co zdarzyło się PÓŹNIEJ.
Kiedy wydawało się już, że ich związek wkracza na nowy etap, Tessa dowiaduje się, co naprawdę kierowało Hardinem na początku ich znajomości. Takiego okrucieństwa Tessa nie może wybaczyć nawet jemu. Aby o nim zapomnieć, rzuca się w wir pracy.
Ale Hardin nie ma zamiaru się poddać…
Czy Tessa jest w stanie mu wybaczyć?
I – co ważniejsze – czy Hardin jest w stanie się zmienić?