Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego

Arcydzieło szczegółu i piękna

Nagrodę Literacką „NIKE" powinna dostać Krystyna Czerni za książkę "Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego".
Jest to książka niezwykła, wyróżniająca się z oferty polskiego rynku wydawniczego. Postać, która jest bohaterem tej magicznej biografii ma w sobie tajemnicę, którą Krystyna Czerni stara się odkryć, opisać i zrozumieć. Czy jej się to udało ? Oto odpowiedź...
 

Krystyna Czerni, to doświadczona historyk sztuki, autorka publikacji na temat twórczości Jerzego Nowosielskiego. To także krytyk sztuki patrzący na nią oczami artystów. Ta książka uczy wrażliwości, uczy czytać i rozumieć sztukę. Prowadzi przez zakamarki biografii Nowosielskiego prawdziwymi tropami, bez upiększeń i zakłamań. Czerni znała dobrze Nowosielskiego, jego kunszt malarski, znajomość teologii prawosławnej, ukochanie ciszy i medytacyjną naturę. Znała słabości charakteru, siłę wyrazu artystycznego i umiłowanie życia przez Mistrza. Ale poznała też ciemniejszą, nieznaną do tej pory publicznie, stronę jego natury - problemy alkoholowe i psychiczne.


To biografia spełniona. Nie biogram, lecz historia życia artysty pisana po przyjacielsku, z wyrozumiałością, ale i w zwierciadle prawdy. To ono pozwoliło Krystynie Czerni w Nowosielskim dostrzec malarza, pisarza, filozofa i teologa prawosławnego.
Czerni udała się rzadka rzecz - w książce o Nowosielskim ukazane zostały przemiany duchowe artysty w obliczu wydarzeń historycznych. To także rzecz o duszy, która szuka swojego wyzwolenia. Znajduje je w talencie malarskim Jerzego Nowosielskiego.


Ale to książka o malarstwie, nie zapominajmy o tym. To obraz przemiany duchowej jednego z największych malarzy europejskich XX wieku. Tak, to malarstwo jest osią, kręgosłupem tej pięknej i mądrej książki. Tak jak było narzędziem dla rozwoju duchowego Mistrza.
Myślę, że sztukę profesora Nowosielskiego nazwać można Misterium Oczekiwania. A książkę Krystyny Czerni arcydziełem szczegółu i piękna.


Recenzent: ArkadiuszStosur

Religijny malarz śmiałych erotyków. Uduchowiony piewca konkretu.

Artysta, który zmienił na zawsze oblicze polskiej sztuki i wywiera wpływ na kolejne pokolenia twórców. Człowiek pomnik, ale z wszelkimi słabościami i bolesnymi rozdarciami. Ecce homo: Nowosielski.