Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Alianci. Stalin, Roosevelt, Churchill. Tajne rozgrywki zwycięzców drugiej wojny światowej

Bez uproszczeń

Zacząć należałoby od gratulacji dla autora. Zgromadził cenny materiał, poddał go gruntownej analizie i stworzył sugestywny obraz zakulisowych rozgrywek między głównymi przywódcami aliantów. Gdy tylko może, Fenby pozwala mówić bohaterom wydarzeń. Razem z kolejnymi zapiskami niejako wnikamy w umysły postaci tego okrutnego dramatu. Widzimy świat ich oczyma. Ale Fenby idzie dalej. Zestawia, koryguje, bezlitośnie obnaża kłamstwa, manipulację i tchórzostwo. Nigdy natomiast nie osądza, nie feruje upraszczających sądów. Jego książka to próba nakreślenia historii narodzin współczesności. Chcemy czy nie, Churchill, Roosevelt i Stalin to ojcowie naszej rzeczywistości. „Alianci" to książka ważna i wartościowa nie tylko w kontekście historycznym. To także przestroga dla architektów przyszłości.
Recenzent: Michał Nycz

"Alianci" pokazują nagą prawdę o drugiej wojnie światowej

„Kłótnię zaczął Józef Stalin. Podczas wystawnej kolacji sowiecki przywódca nieustannie dokuczał Winstonowi Churchillowi. Okraszonym przyciężkim humorem docinkom nie było końca. [...] Siedzący na wózku inwalidzkim Franklin Roosevelt milczał przez większość czasu, ograniczając się do banałów i truizmów. Jak powiedział później na posiedzeniu gabinetu, złośliwości Stalina wobec Churchilla bardzo go rozbawiły.” 

Tak zaczyna się opowieść Jonathana Fenby'ego o spotkaniach Wielkiej Trójki, która zdecydowała o losach świata i wpłynęła na całą historię powojennej Polski. Na tę rozgrywkę składają się tajne obrady, oficjalne konferencje, trwające do późna suto zakrapiane noce na Kremlu i letnie pikniki w prezydenckiej rezydencji. Żywa, reporterska relacja przenosi nas do Teheranu, Jałty i we wszystkie te miejsca, gdzie spotykali się Stalin, Roosevelt i Churchill. Trzy niezwykłe osobowości - krwawy dyktator, znakomity manipulator, zdesperowany premier - reprezentujące trzy militarne potęgi zostały ukazane w politycznej grze, w której stawką był m.in. los Polski. 

Wprowadzając czytelnika w wypełnione tytoniowym dymem gabinety, Alianci pokazują nagą prawdę o drugiej wojnie światowej.