Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Celebryci z tamtych lat. Prywatne życie wielkich gwiazd PRL-u

Celebryci z PRL-u

Podstawowe pytanie brzmi, czy w czasach PRL-u byli celebryci? Byli, byli, tylko inaczej się ich nazywało i postrzegało. Nie świecili twarzami na okładkach gazet i w telewizji, ale wiedli ciekawe często kontrowersyjne życie. Czasy były bowiem specyficzne....

 

Aleksandra Szarłat prezentuje nam całą plejadę niezwykłych postaci, które zna każdy Polak. Są wśród nich Kalina Jędrusik, Zbyszek Cybulski, Leopold Tyrmand, Daniel Olbrychski, Stanisław Mikulski, Elżbieta Czyżewska, Marek Hłasko, Maryla Rodowicz, czy Agnieszka Osiecka. Te nazwiska mówią same za siebie.
Pokazuje nam te wielkie postacie poprzez anegdoty, plotki aż po fakty.

 

Show business w PRL-u był tak specyficzny jak jego gwiazdy i uśmiech nasuwa sie na twarz czytając wspomnienia z tamtych lat. Autorka nie tylko prezentuje wielkie gwiazdy, ale również oprowadza nas po niezwykłych miejscach tamtych lat, równie charakterystycznych jak ludzie. Trafiamy do Piwnicy pod Baranami, ale i na słynny SPATiF i do Ścieku.
Celebryci kochali te miejsca, a one kwitły w magii ich sławy. Tworzyli razem nierozerwalny związek.

 

Lata PRL-u okazują się niezwykle barwne i wcale nie gorsze od dziesiejszych. To ludzie tworzą śmietankę towarzyską, a ludzi z czasów PRL-u nie mamy się, co wstydzić.
Książka jest ciekawie napisana i bogato ilustrowana czarno-białymi fotografiami, pełnymi duszy i czaru sprzed lat. Aż zabrakło mi szklanki w metalowym koszyczku z kawą-plujką :)
Uważam, że pani Aleksandra Szarłat stworzyła coś pięknego i ważnego dla polskiej kultury, i za to ją cenię. Jeśli macie ochotę na podróż w czasie - polecam książkę "Celebryci z tamtych lat" !


Recenzent: Anna Ciesielska

Nieznane anegdoty
i opowieści z życia największych sław PRL

Skandalami z ich udziałem żył cały kraj. Kreowali trendy, spełniali się artystycznie, zadzierali z władzą i cenzurą, czasem szokowali. To dzięki nim socjalistyczna Polska, szary kraj z betonu, nabierał czasem zupełnie niezwykłych barw. Kalina Jędrusik, Daniel Olbrychski, Stanisław Mikulsku, Beata Tyszkiewicz, Maryla Rodowicz, Andrzej Łapicki, Wojciech Gąssowski i wielu innych. Czy można ich nazwać celebrytami? Oczy całego kraju zwrócone były właśnie ku nim.
Jak się bawili? Jak spędzali wolny czas? Skąd brali ekstrawagancje stroje? Czym jeździli? Gdzie należało bywać, by trafić do towarzyskiej śmietanki?

Aleksandra Szarłat maluje barwny portret celebryckiego świata minionej epoki, który wzbogaca cała masa żartobliwych anegdot opowiadanych przez samych bohaterów tamtych czasów. Wiele z nich nigdy dotąd nie była jeszcze publikowana!

Książka jest sentymentalną opowieścią o tym, jak wyglądało życie za kulisami ówczesnego showbiznesu, tak różnego, niejednokrotni ciekawszego od tego, który znamy współcześnie.

Plotki, historie prawdziwe i legendy o gwiazdach PRL-u układają się w pasjonującą opowieść o słodko-gorzkich czasach, które – choć bywały trudne – wciąż przez tak wielu darzone są ogromnym sentymentem.