Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Dom Tajemnic

Chociaż nie jesteśmy już dziećmi

Chociaż dawno przestałam należeć do grupy „dzieci, młodzież, nastolatki", to jednak od czasu do czasu daję się skusić i czytam opowiastki, z których teoretycznie wyrosłam. Tutaj dodatkowo zadziała machina marketingu - książka była tak reklamowana, że pomyślałam: „dlaczego nie" i dokładnie w moje urodziny, kurier zapukał i dostarczył mi najgłośniejszą książkę dla młodzieży zimy 2013/14.

 

Rodzina Walkerów została zmuszona do zmiany swojego życia. Ojciec rodziny stracił pracę i dobre imię jako lekarz. Teraz trzeba podjąć wszelkie wysiłki, by wrócić do tego, co było przed „wypadkiem". Rodzina z trójką dzieci, zaczyna od szukania nowego domu. Tylko że każdy dom, na który ich stać, jest ruderą, aż w końcu trafiają na ofertę-cud. Piękny, zabytkowy dom z antycznymi meblami, cudowną biblioteką jest do kupienia za dosłownie marne grosze. Walkerowie kupują dom, który kiedyś należał do słynnego pisarza. Nie wszystko jednak złoto, co się świeci. Ładują się tym samym w diabelnie niebezpieczną przygodę.


Sam motyw, na co zwracali uwagę blogerzy, jest oklepany. Mnie ta książka kojarzyła się a pomysłem na historię filmu „Jumanji", który serwował nam podobną, z grubsza, fabułę. Czy to jest wada? Zależy dla kogo. Dla mnie reszta walorów tej książki doskonale rekompensowała ten brak nowości. Tym bardziej, że powtarzalność jednego motywu, nawet jeśli jest on kluczowy, gdy reszta książki jest oryginalna i dobrze napisana, nie stanowi dla mnie wady.


Zgadzam się jednak z resztą blogosfery, jeśli chodzi o „filmowość" książki. Według mnie, to świetny pomysł dla młodych ludzi na rozpoczęcie przygody z czytaniem, bo ta książka jest napisana tak plastycznie, że nawet niewyćwiczona wyobraźnia sobie poradzi. Okazuje się, że z duetu pisarza i producenta trzech pierwszych filmów o Harrym Potterze może wyjść książka fantastyczna, oddziałująca na wyobraźnię i zabierająca czytelnika w podróż pełną przygód.

 

Razem z Kordelią, Eleonorą i Brendanem zmierzymy się z wytworami wyobraźni pewnego pisarza, a także z jego demoniczną córką - Wichrową Wiedźmą, która ma mroczny plan. Do jego wykonania niezbędne jest rodzeństwo Walkerów. Zresztą Wichrowa Wiedźma nie cofnie się przed niczym, by dostać to, czego potrzebuje. Bohaterowie pozytywni dają się lubić. Wydaje mi się, że są na tyle dobrze skonstruowani, że młody czytelnik będzie się z nimi identyfikował i z wypiekami na twarzy będzie mógł przeżywać ich przygody i liczne niebezpieczeństwa, na które będą narażeni.

 

Ta książka jest naprawdę fajnym pomysłem na prezent dla milusińskich - tych, którzy lubią czytać i tych, których dopiero chcemy namówić na przejście na literacką stronę mocy. Nawet starszy czytelnik, czego jestem dowodem, nie wynudzi się podczas lektury, chociaż to w jaki sposób tę książkę odbierze, zależy oczywiście od prywatnych gustów. Mnie nie porwała tak bez reszty, ale nie nudziłam się. Dostrzegałam pewne słabsze punkty, jakieś wady, ale nie przeszkadzało mi to w cieszeniu się lekturą.

 

Dodam jeszcze, że książka jest naprawdę pięknie wydana. Twarda okładka, obwoluta i niesamowicie klimatyczne ryciny w środku!


Recenzent: Katarzyna Mastalerczyk

Chris Columbus, Ned Vizzini

Dom Tajemnic

Tłumaczenie: Katarzyna Janusik

100 000 sprzedanych egzemplarzy w Polsce!

Wielki, stary dom na skraju urwiska przechowuje sekrety dawnych lokatorów. Teraz w jego mury wprowadzają się Eleanor, Kordelia i Brendan wraz z rodzicami. Pewnego dnia nowych mieszkańców odwiedza nieznajoma staruszka. Wkrótce wychodzi na jaw, że posiadłość należała do jej ojca, tajemniczego pisarza, a stworzone przez niego historie wciąż żyją w mrocznych pokojach i korytarzach domu. Rodzeństwo zostaje uwięzione w księdze, gdzie czyhają na nie przerażające potwory, piraci i olbrzymy. Bohaterowie będą musieli stanąć oko w oko z niebezpieczeństwami i pokonać Wichrową Wiedźmę. Czy uda im się wrócić do prawdziwego świata i jaką cenę będą musieli za to zapłacić?