Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Dziewczyna w błękitnej sukience

Ciemna strona miłości

Ona i On. Nieśmiała, nieznająca życia dziewczyna z dobrej rodziny i biedny początkujący pisarz. Wzajemne przyciąganie, namiętność. Miłość? Dla niej zdecydowanie tak. Dla niego jak okazuje się po latach.. niekoniecznie. Bo czy to mogło się udać? Czy ludzie obdarzeni geniuszem, wciąż niespokojni, poszukujący, potrafią tworzyć szczęśliwe związki? Potrafią kochać innych? Czy kochają tylko siebie?

 

Gaynord Arnold napisała powieść zainspirowaną losami Karola Dickensa i jego żony. Ile w fantazjach autorki jest prawdy? Tego nie dowiemy się nigdy. Opowieść jednak wciąga. Wciąga i coraz bardziej przeraża. Wielka namiętność sfinalizowana ślubem. Kolejne ciąże i porody, które oddalają małżonków od siebie, aż do momentu kulminacyjnego, kiedy pisarz pozbywa się żony z domu. Tak, po prostu. Zabiera jej wszystko - swoją miłość, dom, dzieci. Zabiera cały świat. Skazuje na samotne życie w pojedynkę. Nie pozwala widywać dzieci. Czy jest jakieś wytłumaczenie tego okrucieństwa? Nie ma. Chociaż ona wciąż poszukuje odpowiedzi i nie jest w stanie go znienawidzić.


To nie jest biografia Dickensa i jego żony, to powieść o miłości. Bardzo trudnej miłości. Miłości... mimo wszystko. O jej niszczycielskiej sile, o uzależnieniu od drugiej osoby, które sprawia, że „zakochana" nie jest w stanie racjonalnie ocenić poczynań swojego męża. Ale przecież właśnie na tym polega miłość. Rozum pozostaje w uśpieniu, to emocje są górą. Dorothea do końca pozostaje dziewczyną w niebieskiej sukience. Wierzącą w miłość swojego męża. I to ta miłość jest główną bohaterką powieści.


Recenzent: Izabela Sekulska

Gaynor Arnold

Dziewczyna w błękitnej sukience

Tłumaczenie: Julia Gryszczuk-Wicijowska

Nominacje do Nagrody Bookera i Nagrody Orange

Kiedy się poznali, miała na sobie błękitną sukienkę. Zachwyciła go, rozkochała w sobie. On był ubogi, ale utalentowany. Ona zamożna, młodziutka i bardzo naiwna. Wkrótce Alfred zdobywa sławę jako pisarz. Życie u boku uwielbianego artysty nie jest jednak usłane różami. Alfred zamienia życie Dorothei w piekło: podkreśla na każdym kroku jej niższość, upokarza ją nieustannie cierpkimi komentarzami, romansuje z innymi kobietami, być może nawet z jej młodszą siostrą. W końcu wyrzuca żonę z domu, chociaż ich najmłodsze dziecko jest wówczas zaledwie niemowlęciem. Stłamszona i niepewna siebie Dorothea przez lata nie przyznaje się, jak jest nieszczęśliwa. Wszystko się zmienia, kiedy otrzymuje zaproszenie na prywatną audiencję u królowej Wiktorii. Odkrycie, jak wiele łączy ją z najbardziej wpływową kobietą w Anglii, ośmiela ją do opowiedzenia swojej historii.  

*** 

Ta soczysta i mądra powieść przedstawia prywatne życie znanej pary: Catherine i Charlesa Dickensów.

Autorka śledzi historię pisarza, ale zmienia imiona wszystkich bohaterów. Wystarczy jednak połączyć kropki, by odkryć, czyim życiorysem jest inspirowana ta opowieść.