Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Heretyk z familoka. Biografia Janoscha

Ciężkie przeżycia

Przedwojenny, wojenny i powojenny świat pokazany w perspektywie życia Janosha każe doceniać to, co dziś mamy. Traumy dzieciństwa, z jakimi musi mierzyć się Janosh, do dziś dzień nie równają się żadnymi, o których czytałem. Naprawdę, facet dużo przeżył i tylko podziwiać go za to, że umie się cieszyć życiem mimo wszystko i odnalazł spokój i szczęście.
Recenzent: Piotr Grot

Pierwsza biografia twórcy kultowego Cholonka

Urodził się w robotniczej dzielnicy Zabrza. Koszmary dzieciństwa przez długie lata egzorcyzmował alkoholem. Wyrzucony z Akademii Sztuk Pięknych w Monachium zyskał sławę jako rysownik o niepodrabialnym stylu. Stworzona przez niego para bohaterów Miś i Tygrysek, popularnością przebiła postaci z kreskówek Disneya – ale przekorny i obrazoburczy Janosch ilustrował także dzieła markiza de Sade i Charlesa Bukowskiego.

Jego życie to pasmo malowniczych i awanturniczych epizodów: paryskie lata wypełnione jazzem, motocyklowe włóczęgi po Lazurowym Wybrzeżu, hippisowskie balangi w Monachium, spalenie całego dobytku i ucieczka na Wyspy Kanaryjskie. Ocalenie i szczęście pod słońcem południa. Wolność, anarchizm i oświecenie mądrością Wschodu.

Janosch – pisarz, rysownik, mędrzec i heretyk, bluźnierca i człowiek boży. Niechętnie udziela wywiadów, a jednak zaufał Angeli Bajorek i odsłonił przed nią swoje tajemnice, dzięki czemu stał się bohaterem jednej z najbardziej fantastycznych biografii, jaką można sobie wyobrazić.