Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

To skomplikowane. Julie

Cudowna książka. Po prostu musicie ją przeczytać!

Jessica Park - bestselerowa autorka „New York Timesa". W przerwie od pisania z namiętnością przegląda Facebooka i wymyśla sposoby na fabbuccino.

Julie jest osiemnastoletnią dziewczyną, która wyjeżdża na studia do Bostonu. Jej pierwszy dzień w wielkim mieście kończy się niepowodzeniem. Mieszkanie, które wynajęła przez Internet okazuje się barem, w którym serwowane jest burrito. Na szczęście z pomocą przychodzi jej znajoma mamy, która postanawia przygarnąć ją pod swój dach. Bohaterka powoli poznaje specyficzną rodzinę, która skrzętnie ukrywa pewien sekret. Pod nieobecność najstarszego syna Watkinsów, nastolatka zajmuje jego pokój. Pisząc do niego swój pierwszy mail, jeszcze nie wie, jak bliski stanie się dla niej ten obcy człowiek.

Kiedy książka się rozkręcił, byłam niezmiernie ciekawa zakończenia. Czytałam ją ekspresowo, by jak najszybciej je poznać, a gdy w końcu do niego dotarłam, żałowałam, że to już koniec. Nie zaskoczyło mnie ono, wręcz przeciwnie, podejrzewałam, że książka tak się zakończy, choć i tak byłam w szoku. „To skomplikowane" jest jedną z tych powieści, po których ciężko się otrząsnąć i sięgnąć po kolejną lekturę. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Nigdy nie sądziłam, że literatura młodzieżowa może mi aż tak przypaść do gustu, w końcu nastolatką przestałam już być ładnych parę lat temu. Już dawno nie pisałam recenzji z takim entuzjazmem.

Główna bohaterka jest cudowna i przeurocza, ma wszystko, czego potrzeba: poczucie humoru, inteligencję, dobre serce, młodość, głowę pełną pomysłów, a przy tym jest niepoprawną romantyczką. Czuję, że nawet mimo różnicy wieku w realnym świecie mogłybyśmy się polubić. Nie należy jednak zapominać o pozostałych postaciach, które są różne jak ogień i woda. Mamy do czynienia z nastolatką z problemami aspołecznymi, odludkiem zafascynowanym nauką, obieżyświatem, który choć nieobecny, to duchem wciąż jest w domu. Każdy z nich jest wyjątkowy i dopełnia książkę.

W pozycji tej nie znajdziemy zbędnych, przydługich opiów. Wszystko jest zwięzłe i na temat. Akcja mknie do przodu, choć zachowuje odpowiednie tempo. Autorka prócz literatury młodzieżowej wplata w powieść romans oraz literaturę obyczajową. Trzyma w napięciu do samego końca. Ledwo powstrzymywałam się, by nie zajrzeć na sam jej koniec. Z wielką przyjemnością umieszczam ją na półce z ulubionymi książkami.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu mojej recenzji, nie macie wątpliwości, czy sięgnąć po tę powieść. Gusta każdego czytelnika są różne, ale uważam, że każdy powinien być otwarty na wszelkiego rodzaju gatunki. Więc jeśli sądzicie, że jesteście za starzy na literaturę młodzieżową lub że nie wpasuje się ona w Wasze gusta, polecam najpierw się z nią zapoznać.


Recenzent: Martyna Klawikowska

Jessica Park

To skomplikowane. Julie

Tłumaczenie: Joanna Dziubińska

Nowa seria bestsellerowej autorki Jessiki Park

Matt jest wysoki, ciemne blond włosy opadają mu na oczy. Nosi koszulkę z napisem: „Nietzsche to mój ziom”. Julie bardzo go lubi.
Jest jeszcze Finn. Nigdy go nie spotkała… Ale to za nim szaleje.
Skomplikowane? Dziwne? Nie da się ukryć!

W domu Watkinsów zdecydowanie coś nie gra. Rodzice są mili, ale jakby nieobecni. Matt jest piekielnie zdolnym studentem matematyki, ale nawet kabelek USB nawiązuje kontakty łatwiej niż on. Celeste wyraźnie odstaje od rówieśników i ma pewien baaardzo dziwny zwyczaj…
Jest jeszcze najstarszy brat, Finn: zabawny, mądry, wrażliwy, otwarty… Tylko że kompletnie nieosiągalny. Można z nim pogadać tylko na czacie.
Julie, która właśnie zaczęła studia, zamieszkuje właśnie z nimi. Nie przypuszcza, że stanie się kimś ważnym dla rodziny Watkinsów. I że to będzie aż tak skomplikowane.