Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Druga wojna czeczeńska

Do czego zdolny jest człowiek

"Druga wojna czeczeńska" Anny Politkowskiej porusza palący, rzadko omawiany w mediach temat tego konfliktu. Są na tym świecie rzeczy, które nie śniły się filozofom. Politkowska pisze o dramatycznych wydarzeniach z perspektywy świadka, jako że sama doświadczyła opisywanych doświadczeń. Wymyślne tortury, skrajny głód, mordowanie cywilów i zmyślne niszczenie ich dobytku, okup za pochowanie zmarłych. To coś więcej niż łamanie praw człowieka. To przykład tego, do czego zdolny jest człowiek po drugiej wojnie światowej, a to wszystko dzieje się teraz, na naszych oczach.

Książka wzbogacona jest o ilustracje dzieci, same z siebie wstrząsające oraz nieopublikowany dotychczas wywiad z obrońcą praw człowieka.


Recenzent: Agnieszka Bandzińska

Anna Politkowska

Druga wojna czeczeńska

Tłumaczenie: Irena Lewandowska

Anna Politkowska była niezależną rosyjską dziennikarką, reporterką „Nowej Gazety”, autorką kilku książek o współczesnej Rosji. Uważana za specjalistkę od spraw czeczeńskich, wielokrotnie występowała na forum międzynarodowym - m.in. w NATO i ONZ. To jej władze rosyjskie nie wpuściły do Biesłanu, gdy chciała pomóc w negocjacjach z terrorystami.

Druga wojna czeczeńska jest najważniejszym świadectwem wydarzeń w walczącej republice. Anna Politkowska przekonała się naocznie, że w tej wojnie nie ma zwycięzców, a cierpią zwykli ludzie: i Czeczeńcy, i Rosjanie. Korzystają na niej okrutni, skorumpowani wojskowi i czeczeńscy watażkowie, nierzadko wysługujący się rosyjskim władzom. Ważne pytanie: „Komu jest potrzebna ta wojna?”, tylko pozornie pozostaje bez odpowiedzi.

7 października 2006 roku Politkowska została zamordowana w centrum Moskwy, gdy wracała z zakupów.