Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Biblia dziennikarstwa

Dziennikarstwo w pigułce

Kluczem do udanej książki są barwni bohaterowie i szybka, wciągająca akcja. Choć „Biblia dziennikarstwa" jest zbiorem niezależnych od siebie tekstów, to czytając ją, czujemy się jak w świecie najbardziej zadziwiającej powieści, gdzie w każdym rozdziale rozpoczyna się kolejna przygoda. Naszymi przewodnikami zostają znani dziennikarze oraz ci, których nazwiska pomijaliśmy podczas czytania komentarzy czy słuchania wiadomości. Dzięki tej pozycji, wychodzą z cienia swojej pracy i po raz pierwszy stają się centrum własnych artykułów.


Dziennikarze podeszli do sprawy poważnie. Napisali teksty o swoim zawodzie w charakterystycznym dla nich stylu, intrygując wstępem i kończąc niebanalnymi puentami. Dlatego „Biblia...", mimo rozmiaru, który mógłby wskazywać na chęć męczenia czytelnika, jest barwnym studium wiedzy i jednocześnie „lekką" lekturą.


Pozycja pod redakcją Andrzeja Skworza i Andrzeja Niziołka to lektura obowiązkowa dla osób zainteresowanych tym zawodem. Zawiera wskazówki dotyczące nie tylko pisania tekstów, ale także zdobywania wiarygodnych informacji oraz pracy w redakcji. Przestronny układ oraz funkcjonalne oznaczenia umożliwiają szybkie odnalezienie grupy artykułów z interesującego nas gatunku lub medium. Odpowiedź, jak kształtowały się polskie media, mieści się w niewielkich kapsułkach Rafała Habielskiego, które przybliżają ich historię od początku XX w. Ciekawym uzupełnieniem jest również Słowniczek dziennikarski, który umożliwi nowicjuszom swobodną rozmowę ze starszymi kolegami o setkach czy stand-upach. Notki biograficzne poświęcone autorom pokazują drogę, jaką przeszli od niewielkich ośrodków do ogólnopolskich stacji. Są dowodem na to, że sukces można osiągnąć poprzez pracowitość i pasję. To nauka, z której może skorzystać każdy człowiek dążący do spełnienia swoich marzeń. Osoby niewiążące swojej przyszłości z mediami nie będą więc zawiedzione.

 

Dziennikarze opisują w artykułach początki swojej kariery, spowodowanej zbiegiem okoliczności lub drobiazgowo planowanej od dzieciństwa. Odkrywają tu reguły rządzące światem, którego do tej pory nie znaliśmy od środka, choć stykaliśmy się z nim codziennie. Po raz pierwszy mamy okazję zobaczyć dziennikarzy jako ludzi w ciągłej walce: z czasem, o odbiorcę, o newsa, o szacunek w społeczeństwie. Ten uzyskują u czytelnika natychmiastowo. „Biblia dziennikarstwa" otwiera nasze zmysły na odbierany materiał. Sprawia, że oglądając telewizyjną relację oprócz treści, odczytujemy sposób, w jaki autor przedstawia nam sprawę; że słuchając wywiadu radiowego zwracamy uwagę na umiejętność prowadzenia rozmowy. Dzięki niej możemy uświadomić sobie, że polskie dziennikarstwo jest profesjonalne.


Wszystko to otrzymamy dzięki pracy Andrzeja Skworza i Andrzeja Niziołka. Podjęli się oni stworzenia „największego uniwersytetu dziennikarskiego w naszym kraju" i zadaniu temu podołali. Dajmy się oczarować światu, który wymaga poświęceń i nigdy nie zwalnia, który jest nieco tajemniczy i inspirujący. Stańmy się słuchaczami tej katedry.


Recenzent: Anna Pordzik

Oddajemy w Państwa ręce Biblię dziennikarstwa - gromadzącą teksty najwybitniejszych postaci polskiego dziennikarstwa. Zajmujemy się w niej wszystkimi mediami i dziedzinami dziennikarstwa: książka stanowi kompendium, którego do tej pory w księgarniach brakowało. Podzieliliśmy ją na trzy części. Pierwsza zajmuje się pozyskiwaniem informacji w terenie, druga jest poświęcona pracy dziennikarza przy stoliku czy biurku (m.in. wywiadom, recenzjom, felietonom) oraz trzecia opracowywaniem materiałów w redakcji. Poza tym w książkę są wplecione króciutkie felietony o historii dziennikarstwa, autorstwa Rafała Habielskiego. O dziennikarstwie śledczym opowiada Bertold Kittel, o dziennikarstwie ekonomicznym Roman Młodkowski, o dziennikarstwie sportowym Stefan Szczepłek i Tomasz Smokowski, o korespondencji wojennej Wojciech Jagielski, o reportażu Wojciech Tochman i Mariusz Szczygieł, o felietonie Jerzy Pilch, o publicystyce Kamil Durczok, o rysunku satyrycznym Marek Raczkowski. Książka mieści 65 tekstów ściśle dotyczących warsztatu dziennikarskiego. Arkana zawodu odkrywają najznakomitsi polscy dziennikarze, z których wielu dotąd nie komentowało własnej pracy.
„W tym zawodzie relacja między teorią a praktyką wygląda bowiem podobnie jak w wypadku tańca: choćbyś nawet znał wszystkie kroki, ale nie ćwiczył, na parkiecie możesz co najwyżej rozbawić publiczność. (...) [Książka] jest największym uniwersytetem dziennikarskim w naszym kraju - na najwyższym poziomie i z najlepszą kadrą. Nie było dotychczas na polskim rynku podobnego dzieła. Prezentuje ono efekt zawodowych doświadczeń ponad sześćdziesięciu dziennikarzy, najlepszych w swych dziedzinach. Często są to pierwsze fachowe materiały na temat danej specjalności”.redaktor książki Andrzej Skworz